İstanbul’un birbirinden farklı hallerini ve şehirden insan manzaralarını karikatürlerine yansıtacak lise ve üniversiteli gençlerin katılacağı karikatür yarışmasının son başvuru tarihi, 5 Mayıs Cuma günü olarak belirlendi.

Vakfımızın ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği, Karikatür İstanbul ile bu alanda kendini geliştirmek ve geleceğe katma değerli eserler bırakmak isteyen gençler burada yeteneklerini paylaşma imkânı bulacak. “Derdiyle Dermanıyla Hastasıyız İstanbul’a” sloganı ile duyurduğumuz Karikatür Yarışması, İstanbul Karikatür Festivali’nin temelini oluşturan etkinliklerden biridir. Karikatüre meraklı ve yetenekli gençlerin, her mevsimde her dönemde hastası olduğumuz, kalabalığı, trafiği ve keşmekeşi gibi şikâyet ettiğimiz sıkıntıları olsa da güzelliklerinden, mahalle kültüründen, tarihi dokusundan, doğasından vazgeçemediğimiz İstanbul’un birbirinden farklı hallerini ve bu şehirden insan manzaralarını karikatürlerine yansıtmalarını bekliyoruz.

Alanında uzman jüri tarafından eserler değerlendirilecek

Bu yıl ilki gerçekleştirilmekte olan proje kapsamında gençler; karikatür, yayıncılık ve mizah yazarlığı alanında Türkiye’nin önemli isimleri ile bir araya gelerek onların tecrübe ve birikimlerinden faydalanma fırsatını yakalayacak.

Karikatür yarışmasının jürisinde ise Hasan Aycın, Asım Gültekin, Şafak Tavkul, Volkan Akmeşe, Ahmet Altay, Murat Yılmaz ve Ahmet Kesgin yer alıyor.

Alanında uzman sanatçı ve yazarların bulunduğu jüri komisyonu tarafından derece ödülü alan ve sergilenmeye hak kazanan eserler, İstanbul Karikatür Festivali için özel olarak hazırlanan İstanbul şehir hatları vapurunda sergilenecek.

Karikatürlerin “tek kare” ve “çoklu kareler” olmak üzere iki kategoride değerlendirileceği yarışmanın sonuçları, 8 Mayıs 2017 tarihinde açıklanacak.

Yarışmanın ödül töreni ise 13 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşecek.