Kadın ve Aile Koordinatörlüğü’nün düzenlemiş olduğu Yard. Doç. Dr. Merve Kavakçı’nın konuşmacı olduğu “28 Şubat Demokrasiye Kara Leke” konulu söyleşi 28 Şubat’ın 18. Yılında vakfın genel merkezinde yapıldı.

28 Şubat’ın oluşturduğu zararların ve tahribatın boyutunu açıklayan Kavakçı, Post-kolonyal teorinin Türkiye’ye taşınması noktasındaki öncelikleri ifade etti. “Bu yaptığımız konuşmayı 15 sene önce yapabilir miyiz? Meclise girmekle düşmanlaştırılıp yargılanmış biri olarak ve Amerika’da CNN’de ‘Türkiye’de başörtü yasağı var ve bu bir kadın hakkı ihlalidir.’ dediğim için devletin manevi şahsiyetine hakaretten 12 yıla kadar hapsi istenmiş biri olarak söylüyorum. İfade etme hakkı olmadığından post-kolonyalizmi kimse dillendirmeye cesaret edememiştir. 28 Şubat Post-Modern Darbe post-kolonyal kritiğe tabi tutularak değerlendirilmeli.” sözleri ile yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Aynı zamanda ikna odalarının ruhlar için oluşturulmuş gaz odalarına benzeten Kavakçı, dönemin başörtülülerinin ruhlarının boğulmasına yol açan hadiseleri değerlendirdi. Konuşmanın sonunda soru-cevap faslının ardından, “Kod 333 Bir Yasağa Baştan Bakmak” sergisi katılımcı gençler gezildi.