Türkiye Gençlik Vakfı Eskişehir İl Temsilciliği’nin düzenlemiş olduğu ‘’Her Yönü İle Cumhurbaşkanlığı Sistemi’’ adlı programın katılımcısı Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hollanda’nın skandal hareketleriyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

Programın açılış konuşmasını yapan TÜGVA Eskişehir İl Temsilcimiz Fatih Sert, “Özellikle gençlerin meclise girmesinin yolunu açan anayasa değişikliği maddesi üzerinde durarak, darbe yapıp, 17 yaşındaki gençleri idam edenlerin değil, darbeyi bastırıp, 18 yaşındaki gençlere meclis yolunu açanların anayasasına evet diyoruz” dedi.

“Bu model Türkiye’yi sıçratacak”

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile 40 yıldır yakından ilgilendiğini ifade eden Milletvekili Kuzu, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi benim 40 yıldır kafa yorduğum, 1977 yılında başlayıp, 2017 yılında bu noktaya getirdiğimiz bir model. Rahmetli Turgut Özal’a danışmanlık yaptım. Demirel ile çalıştım. Bu model Türkiye’yi sıçratacak. Bu çok net olarak, zaman içerisinde gözükecek. Nitekim Avrupa’daki basına baktığınız zaman onlarda dillendiriyorlar. Bu manada gelişmekte olan bir Türkiye’den rahatsız oluyorlar. Şu anda üçüncü havaalanı diyorsun Avrupa’da 1 numara. Köprü diyorsun Avrupa’da 1 numara. Bu tür büyük yatırımların Avrupa’da olmadığını görüyorlar. Mesela üçüncü havaalanı yapılması Almanya’yı çileden çıkarttı” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Yakın zamanda Hollanda ile yaşanan kriz hakkında da şöyle konuştu:

“Avrupa’nın genelinin yaklaşımı böyle. Bu durum sadece Hollanda ve Almanya’ya has bir mesele değil. Bir kısmı alttan gidiyor, bir kısmı açıktan yapıyor. Bunun birkaç sebebi var. Birincisi gelişmekte olan Türkiye’yi engelleme çabası. Bir başka taraf ise, Avrupa’da seçim var. Hollanda’da, Almanya’da, İsviçre’de yakın zamanda seçimler olacak. Avrupa’da yükselen bir ırkçılık var. Mikro milliyetçilik dediğimiz Hitlerin öne çıkardığı saf ırk anlamındaki yaklaşım, Avrupa’da çok yaygın bir hal almış vaziyette. Böyle giderse Avrupa bundan sonra dünyaya kapalı, ırkçıların yaşadığı, kendi insanı dışında başka kimsenin istemediği bir blok olarak ortaya çıkacak. Avrupa bakımından gidişat çok kötü. Avrupa’da şuan ifade özgürlüğü, seyahat özgürlüğü, basın özgürlüğü deniyor ancak bunlar yok. Bütün PKK’yı oraya doldurmuş, ne kadar DAEŞ varsa orada, FETÖ’nün bütün alçakları oraya gitmiş durumda hepsine kucak açıyorlar. Teröre teslim olmuş bir Avrupa’dan söz ediyoruz”

Programın sonunda vakfımızın İl Temsilcisi Fatih Sert, Burhan Kuzu’ya hediyesini takdim etti.