Ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen Çizimlerle 40 Hadis Yarışması kapsamında yüzlerce eser değerlendirildi. İllerde dereceye giren eserler ödüllendirilirken, yarışmanın Türkiye finali İstanbul’da, kentteki ortaokul yaz okulları kapanış töreni ile aynı anda yapıldı.

Küçükçekmece Belediyesi Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde gerçekleşen programa, vakfımızın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Genel Başkanımız İsmail Emanet, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, eğitimciler ve binlerce öğrenci katıldı. Misal konseri ile başlayan program, Muhammet Ata Akdemir isimli öğrencinin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

İstanbul’da yaz okullarına 10 bin öğrenci katıldı

4 hafta süren yaz okullarında İstanbul’un 39 ilçesinde 42 okulda 10 bin öğrenciye eğitim verildi. Eğitim sonucunda dini bilgilerden oluşan 75 soruluk bir sınav yapıldı. Sınavda ilk 3’e giren öğrencilere rahle ve başarı belgesi hediye edildi.

Bir öğrencinin ’Komşusu açken tok yatan bizden değildir ’hadisini resmeden öğrenciyi tebrik eden Bilal Erdoğan, “Suriyeliler bizim kardeşimiz. Bununla ilgili bizi yanlış yönlendirmeye çalışanlar oluyor. Ama peygamber efendimiz ne diyor, ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ Bu insanlar bizim komşumuz mu, bu insanlar bizim kardeşimiz mi? O zaman onlar bombalar altında sıkıntı çekerken, haksız rekabetle yüz yüze gelirken Türk milleti olarak, Anadolu insanları olarak sessiz kalamazdık ve kalmadık. Efendimizin işaret ettiği gibi hareket etmeye çalıştık. Bunun sonucunda rahmet olur, başka bir şey olmaz. Onun için ne kadar emeği geçen varsa takdir ediyor, teşekkür ediyorum. Elif Esra kardeşimize de bu hadisi hatırlattığı için teşekkür ediyorum“ dedi.

Konuşmasında öğrencilere seslenen Mütevelli Heyeti Üyemiz Erdoğan, ”Arkadaşlar, hem iyi hem eğlenceli vakit geçirin diye TÜGVA’daki ağabeyleriniz size destek veriyor. İnsan yaradılışın en büyük mucizesidir. Dünyaya geldiğiniz zaman tertemiz ve günahsız dünyaya geliyorsunuz. Daha sonra insan pek çok kötü şeyle tanışıyor. Bu yüzden sadece Allah’a kul olmak ve Peygamber Efendimizin yaşadığı gibi yaşamak ve O’nu örnek almamız gerekiyor. Hayatımızı onun hayatı ışığında Kur’an-ı Kerim doğrultusunda yaşamamız gerekiyor. Bizim Allah’a ihtiyacımız var bu yüzden ona layık olmalıyız. Böyle yaşarsak mutlu oluruz. Dünyada çok adaletsizlikler var. Bizim ecdadımız nerede bir haksızlık varsa ona müdahale ederdi. Keyfi yaşayan insanlar olamayız kulluk için yaratıldık” şeklinde seslendi.

“Çocuklarımızın manevi gelişimi bizler için önemli’’

TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet ise;  Çocuklarımızın ve gençlerimizin dostluk ve kardeşlik bağlarının gelişmesi ve onlara yeni ufuklar açması anlamında yaz okullarımızın verimli geçtiğini umuyorum. Yaz okullarımızda gençlerimizin bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlamak kadar, onların manevi gelişimlerine de katkı sunmak bizler için önemlidir. Yapılan bu tüm güzel çalışmalarda bizleri destekleyen herkese, ekibimize ve bizlere güvenip çocuklarını emanet eden ailelere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Çizimlerle 40 Hadis Yarışması çerçevesinde her ilde dereceye girenler ödüllendirilirken, yarışmanın Türkiye finalinde birinciye 7 bin, ikinciye 5 bin ve üçüncüye 3 bin TL ödül verildi. 9 kişiye de 500’er TL mansiyon ödülü verildi.

“Yarışmanın kaybedeni olmadığını bilmenizi istiyorum. Kim bir hadis dahi ezberlemişse kârdadır”

Yarışmanın ödül töreninde İsmail Emanet, “Bu yarışmanın asla bir kaybedeninin olmadığını bilmenizi istiyorum. Kim bu vesileyle bir hadis dahi ezberlemişse kârdadır” şeklinde dikkat çekti.

İstanbul’un 39 ilçesinde, 10 bin öğrencinin katıldığı Yaz Okullarında dereceye giren gençlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.  Türkiye Gençlik Vakfı, öğrencilerin hadisleri öğrenmesi, zihin dünyalarında canlandırması ve bu hadisler ışığında hayatlarını sürdürmelerini amaçlayarak; Türkiye’deki ortaokullarda öğrenim gören tüm öğrencilerin katıldığı “Çizimlerle 40 Hadis” yarışmasında da dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Öğrencilerin yaz tatilini verimli bir şekilde geçirerek, hem eğlenip hem de kendini idare etmeyi bilen, saygılı, açık görüşlü, mesuliyet alan, karakteriyle, ahlakıyla ve bilgi birikimiyle çevresine karşı farkındalık kazanan bireyler olma yolunda büyük adımlar attıklarını ifade eden İstanbul Temsilcimiz Fatih Coşar, yaz okulunda Kur’an-ı Kerim, Ahlak, İman, Siyer, Edep-Adap gibi manevi eğitimlerin yanı sıra voleybol, basketbol, masa tenisi, badminton, futbol, satranç, mangala, mas güreşi gibi sportif ve zekâ geliştirici faaliyetlerle gençlerin gelişimine katkıda bulunduklarını ifade etti.