Bursa İl Temsilciliğimiz, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yazarlar Birliği Bursa Şubesi tarafından organize edilen, lise ve üniversite öğrencilerinin Bursa’yı, Türkiye’yi ve dünyayı daha yakından tanımalarına katkı sağlamayı hedefleyen ‘Bursa Akademi’ Merinos AKKM’de görkemli bir açılışla 1600 öğrencinin katılımıyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan Bursa İl Temsilcimiz Hüseyin Yavuz, 12 hafta devam edecek programda toplam 60 yazar, sanatçı ve akademisyenin 2400 öğrenciyle bir araya geleceğini belirterek, geleceğin mimarları olan gençler için Bursa Akademi’nin çok önemli bir fırsat olacağına değindi. Gençliğin geleceği, geleceğin gençliği sloganıyla çıktıkları bu yolda, genç kardeşlerimizin milli ve manevi değerlerine bağlı ve geleceği okuyabilen bireyler olarak yetişmeleri için hizmet ettiklerini ifade ederek, ‘Haftanın tek tatil gününde bile kendi geleceğini ve bu ülkenin geleceğini düşünüp, tatil yapmak yerine bu programa katılarak bu coşkuyu bizlere yaşatan gençlikle ne kadar övünsek azdır.’ şeklinde konuştu.

Bursa Akademi’nin paydaşlarından Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şube Başkanı Mustafa Baki Efe de tüm hedeflerinin kültürün tamamını öğrencilerle, gençlerle paylaşmak olduğunu vurgulayarak, Bursa Akademi’de paydaş olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Bursa Vali Yardımcısı Emir Osman Bulgurlu ise Bu coşkulu kalabalığı görünce, Medeniyetimizin mirasına sahip çıkacak olan bu projeyi desteklemekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, programın gençler için çok önemli bir fırsat olduğunu ve bu programın gençlere çok önemli bir kazanım elde edeceğini belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Muhsin Özlükurt ise konuşmasında, ‘Gençlerimizin medeniyet şuuruna sahip, çağın gereklerini okuyabilen, demokratik ve yenilikçi, insanlığa değer katan, ahlaklı ve hoşgörülü olmalarına yönelik çalışmaları her geçen gün geliştirerek hem şehrimizin hem de Türkiye’nin geleceğine katkı sağlıyoruz’ dedi.

Milletvekilleri adına konuşma yapan Cemalettin Kani Torun ise, Güçlü Türkiye idealini taşıyabilecek gençlerin milli ve manevi değerlere bağlı, insana ve doğaya saygılı, fikri ve kültürel anlamda donanımlı olması yönünde çalışmaların bu ülkeye kazandırılan en önemli şeyler olduğunu ifade ederek bu tür projelere her zaman destek olacaklarının altını çizdi. Medeniyetimizin mirasına sahip çıkacak bu projeyi düzenleyen başta TÜGVA Bursa İl temsilciliği ve Yazarlar Birliği Bursa Şubesi yetkililerine ve programda emeği olan diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Torun, gençlere, başarının anahtarının çok çalışmak olduğunu belirtti. Programa ayrıca AK Parti Milletvekillerinden, Hakan Çavuşoğlu, Osman Mesten, Bennur Karaburun’un yanı sıra, AK Parti Genel Merkez MKYK üyesi Ahmet Kılıç ve AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Tarık Kaderli ve çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen açılış programının ardından ilk derse katılan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay öğrencilerle tecrübe ve deneyimlerini paylaştı. Ayrıca program sonunda tek tatil günleri olan pazar gününde Bursa Akademi’ye katılan gençlere temsili olarak katılan protokol üyeleri tarafından çiçek takdim edildi.