Bursa İl Temsilciliğimizin öncülüğünde Bursa Akademi; Bursa ilinde liseler ve üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere yönelik kültür-sanat faaliyetidir. Gençlerimizin yaşadıkları şehri, ülkeyi ve dünyayı bir medeniyet tasavvuru ile daha yakından tanımalarını sağlayacak, bir medeniyet okulu, bilgi ve sanat şölenidir.

3 ay boyunca Pazar günleri toplam 12 hafta sürecek faaliyetimizin içinde ülkemizin seçkin 60 akademisyen, şair ve yazarın katılacağı, gençlerin yeteneklerini keşfetme ve daha iyi tanıma imkânı bulacakları bir programdır. Ayrıca, yazarların ücretsiz ve imzalı olarak hediye edecekleri kitaplarını okuma ve yazarlarıyla kitapları hakkında söyleşi yapma fırsatı bulacaklardır.

12 hafta sürecek ve toplam 42 seminerin yapılacağı Bursa Akademi’de her seminer, geçmiş zamanlarda ve yakın tarihimizde yaşamış ve medeniyetimize önemli eserler kazandırmış büyük ustaların ve bilge insan olan değerlerimizin aziz hatıraları adına yapılacaktır.

Mahur Beste’nin Sabri Hocası bir yerde şöyle der; “ Sen bir medeniyetin iflası nedir bilir misin? İnsan bozulur, İnsan kalmaz bir medeniyet , insanı insan yapan manevi kıymetler manzumesidir. Anlıyor musun şimdi derdin büyüklüğünü? Cahilsin okur öğrenirsin. Gerisin; ilerlersin . Adam yok yetiştirirsin, günün birinde meydana çıkıverir. Paran yok kazanırsın. Fakat insan bozuldu mu, onun çaresi yoktur. Hayat onun için ahenksiz ,birbirini tutmayan, günü hayatına cevap vermeyen bir yığın ölü kıymetler tarafından idare  ediliyor.”

İşte Bursa Akademi , Tanpınar’ın o büyük derdi olan bu medeniyet insanının yetişmesine öncülük etmektir.

Bursa Akademi hakkında detaylı bilgiyi bursaakademi.org sitesinden edinebilirsiniz.