Türkiye Gençlik Vakfı, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı ve Ensar Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen “Bu ülke için varız, bir aradayız” adlı iftar programı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. İftar programında 8 STK ‘nın da ortak hedefinin gençlik olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Güneydoğu Anadolu’da ve ülkemizin dört bir yanında gençleri bu yapıların eline kaptırmamak için çok çalışılması gerektiğini ve bu çalışmalarda okullardaki öğretmenlerin yeterli olmadığını, STK’ların hizmetlerinin önem arz ettiğini” söyledi.

Tarihte vakıf kurumlarının yaygınlaşmasının ve gelişmesinin özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde gerçekleştiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bugün Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde görülen vakıf kurumları. Osmanlı modeli esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Diğer ülkeler bizim kurumlarımızı alıp üzerine yerel ve küresel ağlar inşa ederek büyütürken, biz kendi tarihimizle, kültürümüzle, medeniyetimizle maalesef kavgalı bir dönem geçirdik. Daha da kötüsü yıkılanın yerine yenisi, daha iyisi, daha doğrusu inşa edilemedi. Değişim mevcudun üzerine bina edilirse hayırlı sonuçlara vesile olur. Bizde ise değişim adeta geçmişle bağların bıçak gibi kesilmesi şeklinde gerçekleştirilmeye çalışmıştır. Milletimizin istiklal ve istikbal arzusuyla başlattığı ve çok büyük fedakârlıklarla sonuçlandırdığı mücadelesinin mesajı çok açıktır. Bu mesajın içinde kesinlikle milletimizin inancıyla, kültürüyle, tarihiyle kavgalı bir rejim arayışı yoktur.”

2016-06-17-stk-04

Yunus Emre’nin “Ben gelmedim kavga için, / Benim işim sevi için. / Dostun evi gönüllerdir, / Gönüller yapmaya geldim.” dörtlüğünü okuyarak, “Ne kendi ülkemizde, ne de dünyada peşinen gözden çıkartacağımız bir insan yoktur, olamaz. Ülkemizdeki 79 milyonun her bir ferdi, dünyadaki 7 milyar insanın tamamı bizim gönül sınırlarımız içindedir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaşabildikleri her yere ve herkese anlatacaklarını, eldeki imkânları sonuna kadar zorlayarak yardım edeceklerini söyledi.

“DAHA ÇOK İNSANA ULAŞMALI, DAHA ÇOK HAYATI AYDINLATMALIYIZ”

Hz. Peygamber’in “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadisini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Yoldaki bir taşı, dikeni kaldırmayı dahi sadaka kabul eden bir inancın mensuplarının gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlardan eğitim ve sağlığa kadar her alanda insanlara hizmet götürmesi kadar tabii bir şey yoktur. Bu çerçevede görev yapan kamu kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız gerçekleştirdikleri hayırlı hizmetlerle asırlardır üzeri küllenmiş olan medeniyetimizi ihyasına katkı sağlıyorlar. ‘Biz bu ülke için varız, bir aradayız’ diyen sekizli koordinasyon işte bu medeniyet ihyasının, inşasının öncülüğünü yapmanın gayreti içindedir. Bugüne kadar yapılanlar mutlaka çok önemli; ama fethedilecek çok gönüller var, kendilerine uzanacak yardım eli bekleyen çok mağdur, mazlumlar var. Daha çok çalışmalı, daha çok insana ulaşmalı, daha çok hayatı aydınlatmalıyız, ancak bu şekilde Rabbimize, ülkemize ve kendimize olan vazifemizi hakkıyla yerine getirmiş oluruz.”