Türkiye Gençlik Vakfı düzenlediği  ‘Bitmeyen Zulüm İzleyen Dünya’ başlıklı bir sempozyum ile mazlumun yanında ve zalimin karşısında durduğunu gösterdi. Aynı duyguyu yakalamış duyarlı gençlerin yoğun katılımı ise TÜGVA’nın misyonu doğrultusunda etkin adımlar attığını kanıtladı.

Sempozyuma R4BİA Platforumu sözcüsü ve yazar Abdurrahman DİLİPAK, Anadolu Ajansı Ortadoğu Bölge Müdürü Turan KIŞLAKÇI, gazeteci/yazar Nevzat ÇİÇEK ve TÜGVA Genel Başkanı İsmail EMANET konuşmacı olarak katıldılar.

Müslüman halklarının savunuculuğunu üstlenmek adınaTürkiye gençliğine mühim roller düştüğü vurgulandı.  Ortadoğu ve Afrika’da yaşanan hadiselere dönük incelemeler esnasında, Kışlakcı’nın dünyanın fok balıklarına gösterdiği ilgiyi Suriye’de yaşanan insanlık kıyımına karşı göstermediğini söylemesi farkındalık oluşturdu. Ayrıca Gazze meselesine değinirken, Gazze’ye sınırdan girişte yazan “Burası Gazze, Başını Dik Tut” sözünü tekrardan akıllara getirmesi salonu duygusal bir atmosfere sürükledi. Müslümanları hezimete uğratacak planlardan bahseden Dilipak, Müslüman halkların devrimlerinin 2002’de Erdoğan’ın iktidara gelmesiyle başladığını söylerken, Nevzat Çiçek ise Basının Boko Haram meselesi gibi Somali halkını hiçe sayan yaklaşımları ile nasıl da ikiyüzlü davrandığını gösterdi.

İsmail Emanet ise Genel Başkanı olduğu TÜGVA’nın değerleri ölçüsünde konu üzerinde derin hassasiyetleri olduğunu vurgularken Türkiye gençliğinin dünyada üstlenmesi gereken roller üzerine çok çalışması gerektiğini önemle belirtti.