Altınçağ Medeniyet Merkezleri projemiz kapsamında tarihi ve modern yapılara ev sahipliği yapan İspanya’yı tanımak için ekibimizle birlikte yola çıktık. İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cumhur Ersin Adıgüzel’in rehberliğinde gerçekleştirmiş olduğumuz İspanya turumuz dolu dolu geçti.

Altınçağ Medeniyet Merkezleri projemiz kapsamında ele alınan 9 havzanın önemli merkezlerinden olan Endülüs için ekibimizle birlikte çıktığımız üç günlük yolculuk, İstanbul’dan Malaga’ya uzanan bir uçuş ile başladı. Ekibimizin Malaga’ya inişten sonraki ilk durağı Cordoba oldu. Rehberimiz Cumhur Ersin Adıgüzel ile birlikte bu şehrin tarihi yapıları yakından incelendi.

Cordoba’yı büyük nehir üzerinden gözlemleyerek Yahudi Mahallesi ve oradan da Cordoba Camisi gezildi. The Mosque – Cathedral of Cordoba olarak anılan muhteşem eserin izleri, tarihi ve kullanımı hakkında gerekli bilgilere ulaşıldı.

Granada, Tarihi Geçmişi, Kültürel Zenginliği ve Doğası ile Dikkat Çeken Bir Şehir

İspanya turumuzda, Cordoba sokaklarını tanıdıktan sonraki durağımız Granada oldu. Granada, anlamı nar olan şehirdir. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Elhamra Sarayı’nı, zirveye ulaşan şehir Cennet-ül Arif Bahçesi ziyaret edilerek medeniyetin izleri, tarihsel anlatımla irdelendi. Granada şehri Albaicin semti ile de ayrı bir yapıda kendini gösterirken, bölgenin camisi de ziyaret edildi. Şehir merkezi, kurumsal binaları ve diğer medeniyet üzerindeki esintisi ile görüldü.

Akdeniz İkliminin Yaşandığı Malaga Şehrinin Müzeleri, Tarihi Yapıları, Caddeleri, Sahilleri, Kültürü Görülmeye Değer

Granada şehrinden sonra ise Malaga son durak olarak bir Akdeniz şehrinin tüm çehresini yansıttı. Malaga sokakları, sahili, tarihi yapıları rehberimizin anlatımı ile bir medeniyetin değişimi ve yapısı gözlemlenerek, unutulmayacak bilgi ve birikime ulaşılması sağlandı.