TÜGVA Konya’nın da aralarında bulunduğu Konya’daki sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen panelde, Filipinler’de bağımsızlık mücadelesi veren ve nüfusu Müslümanlardan oluşan Bangsamoro Bölgesi’ndeki durum konuşuldu. Türkiye’de okuyan Bangsamorolu öğrenciler de ülkeleri hakkında sunum yaptı.
Türkiye’de öğrenim gören 70 civarındaki Morolu öğrencinin ve Konya gençlik kuruluşlarının ortak çalışması olarak, gençlik iletişimini geliştirmek ve de Dünya’da Müslümanların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla bir panel düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak, Moro İslami Kurtuluş Cephesi Lideri Hacı Murat İbrahim, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, İHH Asya – Pasifik Sorumlusu Ömer Kesmen, Başbakanlık Müşaviri Doç. Dr. Kudret Bülbül katıldı.

Hacı Murat İbrahim, 40 yıl süren çatışmaların ardından hükümetle imzalanan barış anlaşmasına ilişkin hedeflerinin, 2017 yılının Temmuz ayına kadar Bangsamoro Temel Yasası’nın senatodan geçmesini sağlamak olduğunu bildirdi.

2003 yılında vefatına kadar Moro İslami Kurtuluş Cephesi’nin lideri olan Selamet Haşimi’nin önderliğinde devam eden hareketin lideri şuan Hacı Murat İbrahim. Bu hareketin öncülüğünde Filipinli Müslümanlar, yıllardan beri gasp edilen haklarını elde etmek ve de bölgede Müslüman kıyımına son verilmesi için mücadele veriyor.