Kayseri İl Temsilciliğimiz tarafından organize edilen, Bende Yaparım projesi, lise ve üniversite öğrencilerine mesleki özgüven ve tecrübe kazandırırken, gençlerin Müslüman Bilim Adamlarını tanımalarını ve İslamın İlme olan bakış açısını kavramalarını sağlamayı amaçlayan bir projedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında alınan 135 başvuru arasından yapılan mülakatla seçilen 50 kadar gencin, profesyonel gönüllülerin desteği ile iki farklı projeyi ortaya çıkarmasını amaçlamıştır.

IMG_7029

Türkiye Gençlik Vakfı olarak bu ve benzeri projeler ile Gençlerin günlük gündemlerinin olumlu yönde değiştirebilmeyi, Üreten bir gençlik kitlesi oluşturmayı, kendine öz güveni olan, ülkemizin 2023, ve 2071 vizyonunun hayata geçmesini sağlayacak bir insan kaynağı alt yapısının oluşmasını amaçlıyoruz.

Projelerden ilki olan 30 km ve üzeri irtifa çıkacak bir meteoroloji balonu ile gönderilecek bir cihaz ile yüksek irtifadan görüntü alınabilmesini, çeşitli sensörlerle veri toplanmasını ve gönderilen cihazın tekrar elde edilmesi amaçlandı.

IMG_6877

İkinci projede ise 10 kg altı ağırlığa sahip olacak, uzun süre havada kalabilecek bir solar uçak yapılması için çalışma yürütülüyor. Proje gönüllüleri dünyadaki benzer çalışmaları inceleyerek, kısa sürede yapılabilecek uçak modelleri ve alt sistemleri konusunda çalışmalar yapmaktdırlar.

Bu projelerin hayata geçirilebilmesi ve proje gönüllülerinin tecrübe elde edebilmesi için Nisan ayında eğitimlere başlanılmış olup, Haziran ayında eğitimler tamamlanarak atölye çalışmaları ağırlık kazanacaktır.

13475019_1020691584644908_4931046325122758567_o

Bu iki teknik projenin nasıl yapıldığına ilişkin, yine gönüllülerden oluşan bir belgesel çekim ekibi de çekimlerine devam etmektedir. Projelerin tamamlanması sonrasında çekimler, prodüksiyon işlemleri sonrasında belgesel olarak yayınlanacaktır.

Bugün gök yüzüne serbest bırakacağımız yüksek irtifa görüntüleme sisteminde emeği geçen tüm gönüllülere, mali destek sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığına, bizlere her türlü fiziki alt yapısını açan Erciyes Teknopark’a, Teknik Danışmanlık sağlayan Kayseri Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’ne çok teşekkür ederiz.

HAB2

Proje hakkında daha ayrıntılı bilgi: bendeyaparim.org sitesinde bulunmakta olup, proje hakkındaki güncel gelişmeler @bendeyaparim38 twitter adresinden takip edilebilir.