Yalova genelinde düzenlenen 15 Temmuz resim, şiir ve kısa film yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini 15 Temmuz kahramanları verdi.

Vakfımızın Yalova Şubesi tarafından organize edilen 15 Temmuz Resim, Şiir ve Kısa Film Yarışması’nın galası Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda yapıldı. Geceye 15 Temmuz’da kahramanlık destanı yazan isimler ile Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, Yalova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Bilal Gökkır’ın yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi ve gençler katılım sağladı. Program, Merkez Cami eski İmam Hatibi Fatih Bilir’in Kuran tilavetiyle başladı. Daha sonra TÜGVA Yalova İl Temsilcisi Muhammed Edib Özyılmaz, açılış konuşmasında, “Sandılar ki bu milletten artık, Fatihler, Ulubatlılar, Yavuzlar, Çerkes Hasanlar, Abdulhamidler çıkmaz. Ancak gözünü kırpmadan silahını ateşleyerek şahadete koşan Ömer Halisdemirleri, 16 yaşındaki oğluyla mermilere siper olan ve şehit düşen Erol Olçokları, Şehit Zeynep Sağırları, Yusuf Elitaşları, kefeniyle yola çıkmış reisimizi, liderimizi, bu ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve daha nicelerini hesap edemediler. Aşk ve heyecan ile çalışıyoruz, çalışmalıyız. Öyle çalışmalıyız ki, ecdadının emanetine sahip çıkacak bu şehrin yürekli gençlerine tek tek ulaşıncaya kadar çalışmalıyız” ifadelerine yer verdi.

Vali Yılmaz, “Bu büyük millete hizmet etmekten gurur duyuyorum”

Duygusal bir konuşma yapan Yalova Valisi Tuğba Yılmaz’ın zaman zaman gözleri doldu. 15 Temmuz kahramanlarının Yalova’da olmasından büyük memnuniyet duyduğunu bildiren Vali Yılmaz, “15 Temmuz’u, o karanlık geceyi aydınlığa çeviren; tanka, tüfeğe, uçağa ve mermiye karşı koyan milletimizin bir ferdi olmaktan ve bu büyük millete hizmet etmekten son derece gurur duyuyorum” dedi ve şöyle devam etti:

“15 Temmuz’da milletimizin üzerine sağanak sağanak mermi yağdı. Milletin uçakları milleti bombaladı. O tanka da dur diyen, o uçağa da dur diyen yine milletin gerçek sahibi oldu. Bu millet çok büyük bir millet. Tarih içerisinde bu coğrafyayı bize vatan etmemek için türlü türlü oyunlar oynandı. 15 Temmuz da bu oyunun bir parçasıydı. Bu millet onlara da dur dedi. Buna izin verilmedi. Ülkemiz pek çok adı farklı hainlerle kurulmuş terör örgütlerinin eylemleri ile karşı karşıya. Adları farklı ama amaçları aynı. Elhamdülillah. Biz hepsine dur diyebilecek güçteyiz. Bizim kardeşliğimiz binlerce yıl öncesine dayanıyor. Biz geleceğe her geçen gün ümitle bakıyoruz. Türkiye büyüyor, güçleniyor. Bu büyümeyi ve güçlenmeyi hazmedemiyorlar. Milletçe el ele verdik. Kardeşliğimizi ve saflarımızı sıklaştırarak yola devam edeceğiz.”

“Kahramanlarımız olmasaydı, bugün burada olmazdık”

Türkiye Gençlik Vakfı ailesine teşekkür eden Vali Yılmaz, “Bu geceyi düzenleyen TÜGVA’ya ve gençlerimize çok teşekkür ediyorum. 15 Temmuz gecesinin kahramanları da aramızda. Hainlere ve hainliğe dur diyen Şehidimiz Ömer Halisdemir’in ağabeyi burada. Kamyonun direksiyonuna geçerek, vatandaşlarımızı meydana taşıyan Şerife Bacı’mız burada. Vücudunda hala mermiyi taşıyan, bir kolunu kaybetmiş iki gazimiz burada. Tankların önüne yatıp ölmeyi bekleyen kahramanımız burada. O gece, bu kahramanlarımız olmasaydı, Başkomutanımızın emriyle meydanlara çıkan milletimiz olmasaydı, bugün bu konuşmayı yapamazdık. O yüzden, 15 Temmuz’u unutmayacağız ve unutturmayacağız. Her daim hatırlayacağız. Gelecek nesilleri de yakışır şekilde yetiştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Kimimiz sağcıyız, kimimiz solcu ama vatan haini değiliz”

15 Temmuz kahramanları ise o geceyi anlattı. O gece hiç korkmadıklarını, iman gücü ile gittiklerini söyleyen 15 Temmuz Kahramanı Şerife Bacı, “ Vatan benim için bir ana bir baba ve bir kardeştir. Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatunlar vardı. Rabbim bir daha bizlere 15 Temmuz gecesini yaşatmasın. Ben o gece gerçekten savaşa gittim. Vatan benim için candır. Vatan benim için namustur. Çarşafımı giyer giymez, salavatlar çekerek, çocuklarımı torunlarımı mahalledeki çocukları alarak köprüye koştum. İman gücüyle gittim; hiç korkmadım.  15 Temmuz’u itibarsızlaştırmak isteyen itibarsızlara itibar etmeyelim hiçbir zaman. Bizler hepimiz bu vatanın coğrafyasında yaşayan insanlarız. Kimimiz sağcıyız; kimimizse solcu. Ama hiçbir zaman vatan haini değiliz” diye konuştu.

Daha sonra 15 Temmuz Resim, Şiir ve Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren öğrecilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Yalova Valisi Tuğba Yılmaz da kahramanları tek tek tebrik etti. Salondaki katılımcılarsa kahramanlarla fotoğraf çektirebilmek için birbiriyle yarıştı.