Myanmar ordusunun ve hükümetinin Arakanlı Müslümanlara (Rohingya) yönelik katliamları tüm dünyada çeşitli başkentlerde protesto edilmeye devam ediliyor. Vakfımızca da tüm illerde basın açıklaması yapılarak, katliama dikkat çekilerek, buna bir son verilmesi istendi.

Arakanlı Müslümanlara yapılan bu vahşetin durdurulup, onlara vatandaşlık haklarının geri verilmesini isteyen TÜGVA gönüllülerimizce tüm illerde yapılan ortak bildiride şöyle denildi;

“Savunmasız bir halka yapılan bu sistematik katliam karşısında dünya çapında dile getirilen endişelerin yetersizliği ortadadır. Myanmar hükümeti tarafından kara propagandayla meşruiyet zemini oluşturulmaya ve mümkün mertebe dünya gündeminden uzak tutulmaya çalışılan bu sistematik katliam, insanlığın ortak vicdanını yıpratmaktadır.

Türkiye Gençlik Vakfı olarak, zorba Myanmar hükümetine ve eli kanlı silahlı birimlerine, Müslümanların adaletini ve zulüm ile adab olamayacaklarını hatırlatıyoruz. Aziz milletimizi dualarında Arakan’ı anmaya davet ediyor;  Arakanlı şehitlerimize Allah’tan rahmet, mustazaf kardeşlerimize sabır niyaz ediyoruz.”

Arakanlı Müslümanlar 1982 yılından beri vatansız bir halk konumunda

1982 yılında Myanmar hükümeti ülkedeki bütün etnik grupları vatandaş olarak kabul ederken, Rohingyalar ülkenin vatandaşı olarak kabul edilmemiş, Arakanlı Müslümanlar resmen “vatansız bir halk” konumuna düşmüştür. Nüfusları 1.1 milyonu bulan ve hiçbir vatandaşlık hakkı bulunmayan Arakanlı Müslümanlar, güvenlik güçlerinin yanısıra aşırılıkçı Budistlerin saldırılarına da hedef oluyor.