Suriye’de iç savaşın vurduğu insanların dramını anlamak ve toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla kurulan Halep evinin açılışı gerçekleştirildi. Ankara Keçiören’de TÜGVA İlçe Temsilciliği ve Keçiören Belediyesi insanlık dramının yaşandığı Suriye’de sivillerin hayat mücadelesini ve yaşam koşullarını gözler önüne serdi. Yaşam koşullarının görsel olarak betimlendiği evi ziyaret edenler, mültecilerle empati kurabilecekler.

İl Temsilcimiz Abdulkadir Kocatepe, kardeşlerimizin bu evi görüp, orada yaşanan insanlık dramını empati kurarak, bu şekilde herkesin yaşananları daha iyi anlayacağını ifade etti. ‘Halep’te Birkaç Dakika’ projesiyle insanların Suriye’de yaşananları hissetmesi isteniyor.

İnsanların acıları artık çok çabuk unuttuğunu hâlbuki orada bu dramın yaşanmaya devam ettiğini hatırlatan TÜGVA İlçe Temsilcisi Yusuf İslam Ak, “İnsanlarımızın savaşın şartlarını anlamaları, birebir görmeleri için Haleplilerin yaşadıklarını hissetmelerini istedik. Projenin ismi de zaten, ‘Halep’te Birkaç Dakika’ şeklinde, birkaç dakika orada yaşayanların yerine geçip, böyle bir evin içerisinde dolaşmalarını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da, 6 yıl önce Suriye’de kirli bir savaşın başladığını belirterek, “Bu savaş Türkiye’yi de yakından etkiledi. İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için ülkelerinden ayrılmak zorunda kaldı. Ülkemizde 3.5 milyon mülteci kardeşimizi misafir ediyoruz. Halep’te insanların hangi şartlar altında yaşadıklarını göstermek için bu evin açılışını yapıyoruz. İnsanlarımız oranın şartlarını yansıtan bu evi gördüğü zaman bir sobanın, bir battaniyenin ve gıda malzemelerinin orada yaşamaya çalışan insanlar için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlamış olacaklar. Sınırımızın ötesinde yaşanan insanlık dramını birkaç dakikalığına da olsa vatandaşlarımıza yaşatmak ve onları daha iyi anlamalarını sağlamak amacıyla kurulan bu ev için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.