Gazateci-Yazar Ahmet Taşgetiren, Samsun’da liseli gençlere hitap ettiği konuşmasında, bugün öğrenim gören 18 milyon gencin omuzlarında Türkiye’nin yükseleceğini ifade etti.

TÜGVA Samsun İl Temsilciliği ve Atakum Belediyesi işbirliğiyle Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen semineri öğretmen ve öğrenciler ilgiyle dinledi. Taşgetiren konuşmasında, “Kalpleri, beyinleri eğitilmemiş kimse ülke için sorundur. Fakat kalpleri ve beyinleri tam bir kıvama gelmiş kimse ülke için çözüm olur. Çelik gibi bir neslimiz var; Kalbi ve beyni dolu olan. Beynimiz bilgiyi, kalbimiz ise duygu ve inancımızı dengeliyor. Beyin ve kalp bunların emek verilmesi gereken bir emanettir. Şuanda öğrenim gören,18 milyon güç var ülkemizde. Lise bittiğinde 18 milyon ne yapacak? Bu insanlar yetişecek ve ülkelerini omuzlarında taşıyacaklar. Bu coğrafyada layık bir ülke kurulmalı 18 milyon ile” diye konuştu.

Öğrencilere TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin gazetelere yansıyan bir sözünü hatırlatan Taşgetiren, “Türkiye’nin ihraç ettiği tüm ürünlerin ortalama kilo fiyatı 1.40 dolara geliyor. Oysa bir firmanın ürettiği lenslerin kilosu 590 bin dolara ulaşıyor. Bir cep telefonu 150-200 gram. Ona verdiğimiz parayla bir ton domates alıyoruz. Fark nedir? Buradaki tek fark bilgidir. 1 milyar 700 milyonluk İslam dünyası olarak, ne kadar katma değer yüklemişiz bu insan kütlesine? Yeni neslin bunu idrak etmesi gerekiyor” diyerek konuya dikkat çekti.