Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kılınan sabah namazının ardından düzenlenen anmaya Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Başkanı Enes Eminoğlu, Azerbaycan Gence Milletvekili Nagif Hamzayev, Azerbaycan Gençlik Fondu Başkanı Ferit Cafarov veHocalı Katliamının” tanıklarından Hazangül Kahramanova, vakıf üyeleri ve gençler  katıldı.

TÜGVA Başkanı Eminoğlu, burada yaptığı konuşmada katliamın insanlık tarihinin kara lekelerinden olduğunu, vakıf olarak gençleri bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye devam edeceklerini söyledi.

TÜGVA İstanbul Temsilcisi Emrullah Şanlan ise 29 yıl önce Ermenistan’ın tüm savaş hukuku kurallarını ihlal ederek insanlığın gözleri önünde açık bir soykırım gerçekleştirdiğini belirtti.

Kayıtlara göre 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkünün katledildiğinin belirten Şanlan, “Saldırılarda 487 kişi ağır yaralandı, bin 275 kişi rehin alındı. 150 kişinin akıbeti ise hala bilinmiyor. Yalnızca toprak işgaliyle yetinmeyen Ermeniler, yerli halkı çocuk, kadın, yaşlı demeden toplu şekilde katletmiş, esirlere acımasız işkenceler yaparak 20. yüzyılın en kanlı katliamlarından birine imza atmıştır.” dedi.

Şanlan, 2008 ve 2018 yılları arasında Ermenistan’da cumhurbaşkanı olarak görev yapan Serj Sarkisyan’ın katliamın bir intikam saldırısı olduğunu açıkça dile getirdiğini de hatırlattı.

“TÜRK GENÇLİĞİNİN DESTEĞİNİ GÖRDÜK”

Azerbaycan Gence Milletvekili Hamzayev de bu katliamı asla unutmayacaklarını ve tüm dünyanın kabul etmesi için çalışacaklarını söyledi.

Hamzayev, katliamın dünya kamuoyuna ulaştırılması konusunda da Türkiye’nin desteklerini unutmayacaklarını dile getirerek, “Türk halkı her zaman olduğu gibi bizim yanımızda yer aldı. Gençliğinin desteğini gördük. Eminim ki Türk gençliğinin desteğini TÜGVA liderliğinde görmeye devam edeceğiz.” dedi.

Azerbaycan Gençlik Fondu Başkanı Cafarov da Ermenistan’ın büyük devletlerin kışkırtmasıyla Türklere karşı defalarca katliam gerçekleştirdiğini söyledi.

Ermenistan’ın Karabağ Savaşı’nda da katliamlara devam etmek istediğini fakat izin verilmediğini aktaran Cafarov, “Sonuna kadar gitseydik Ermenistan diye bir devlet olmayacaktı ama biz onlara bize yaptığını yapmadık. Biz sivillere saldırmadık ama Ermeniler sivillerimize karşı füzeler kullandı, cinayetler işledi.” diye konuştu.

“ÇOK ÇETİN GÜNLERDİ”

Hocalı Katliamı’nın tanıklarından Kahramanova da 8 yaşındayken yaşadığı acıları ömrü boyunca unutamadığını gözyaşlarıyla ifade etti.

Katliamın toplumsal hafızada her zaman yer edeceğini dile getiren Kahramanova, “Çok çetin günlerdi. Hocalı faciasında ben atamı, annemi ve bacımı yitirdim. Atamın toprağını satmadığı, vatanını satmadığı için onu diri diri yaktılar. Atam ‘Bu topraklar Ermenistan’ındır.’ demesini istediler ama o demedi. Onun için diri diri yaktılar. Bugün bizim için gururlu bir gündür çünkü toprağımız azat oldu.” diye konuştu.