15 Temmuz’u unutturmamak adına ulusal çapta ikincisi düzenlenen ‘15 Temmuz Ruhu Görsel Sanatlar Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.

Yüzlerce eserin değerlendirildiği yarışmada, , “grafik tasarım, fotoğraf ve karikatür” ile “resim ve heykel” olmak üzere iki kategoride ve ortaokul, lise, üniversite öğrencileri ile profesyoneller olmak üzere dört ayrı grupta düzenlendi. Yarışma, Kepez Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) işbirliğiyle düzenlendi.

Yarışma destekçisi ve jüri üyesi TÜGVA Antalya İl Başkanı Levent Ortak, gençlerin manevi dünyalarının gelişmeleri için çeşitli etkinlikler yaptıklarını söyledi. Ortak, “Gençlerimize 27 Mayısları, 12 Eylülleri, 28 Şubatları hep anlatmaya çalıştık. Gençlerimiz bunları yaşamadı. Ancak, 15 Temmuz’u yaşadı. Millet olarak karşı durduk. Başkanımızla 2 yıl önce yaptığımız sohbet sonucu bu yarışma ortaya çıktı. Yarışmanın Antalya’ya çok ciddi değer katacağını düşünüyoruz” dedi. Yaşanan hain darbe girişimine karşı vatandaşlarımızın göğsünü siper ederek geçit vermediğini hatırlatan Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Solak da, bu gecenin unutulmaması için düzenlenen yarışmaya destek verdiklerini söyledi.

“Sanatın gücüyle bu ihanetin bir vesikasını tutuyoruz”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yaşadığımız en karanlık gecenin hatırasını unutmamız halinde gelecekte yeni 15 Temmuzlara maruz kalabileceğimizi belirterek, bu mücadelemizi hatırlatmak adına, bir hatıramız olsun diye güzel bir yarışma yapmak istediklerini söyledi. Türkiye’nin dört bir yanındaki insanımızın 15 Temmuz’u düşünmeleri için geçen yıl yaptıkları yarışmaya 600 eser katıldığını belirten Tütüncü, bu yıl grafik, gravür, heykel, resim ve fotoğraf alanlarına yayarak çok daha başarılı bir yarışma dönemi gerçekleştiğini kaydetti. Belediye Başkanı, “Edirneli, Hakkarili, Trabzonlu kardeşimiz 15 Temmuz’u nasıl algılamış, bu mozaiği görüyoruz. Sanatın gücüyle bu ihanetin bir vesikasını tutabilmek, hafızasını oluşturabilmek istedik. Bu yıl toplam ödül 70 bin liraydı. Gelecek yıl ödül miktarını artırarak, daha nitelikli eserler sunulmasını ve katılımcının artmasını bekliyoruz” diye konuştu.