İnternetin çocuklar ve gençler için sınırsız imkanla birlikte, sınırsız tehlikede getirdiğine dikkat çekilen kampanya kapsamında ebeveynler ve eğitimciler için hazırlanan farkındalık rehberi ve e-öğrenme bölümünün olduğu https://www.zorbaligiengelle.org/ sitesi açıldı.

ÇOCUKLARI NASIL DESTEKLEYECEĞİMİZİ ANLAMAK ÖNEM KAZANDI

TÜRGEV’in başlattığı kampanya için kurulan internet sitesinde, çocukların ne ile yüz yüze olduğunu anlamanın önem kazandığının belirtildiği, şu açıklama yer alıyor:

”Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu verilerine göre her gün 175 binden fazla çocuk ilk kez çevrimiçi oluyor. Çevrimiçi ve çevrimdışı arasındaki sınır silikleşirken, çocukların neyle yüz yüze olduğunu ve onları nasıl destekleyebileceğimizi anlamak önem kazanıyor. Çevrimiçi Zorbalığa Karşı Farkındalık Kampanyası, çocukları, gençleri, ebeveynleri, bakım verenleri ve eğitimcileri, çevrimiçi ortamda güçlendirecek bilgiler ve araçlar sunmayı, toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefliyor.
Çevrimiçi Zorbalığa Karşı Farkındalık Kampanyası, çocukları, gençleri, ebeveynleri, bakım verenleri ve eğitimcileri, çevrimiçi ortamda güçlendirecek bilgiler ve araçlar sunmayı, toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefliyor. ”

#ZorbalığıEngelle

#ZorbalığıEngelle sloganıyla başlatılan kampanyanın internet sitesi www.zorbaligiengelle.org’da, akran zorbalığının biçiminin, yıllar içinde değişim gösterdiği belirtiliyor. Son yıllarda gelişen internet ağı ve iletişim teknolojisi siber/ sanal zorbalık kavramını doğurduğu vurgulanıyor.

Zorbalık kavramı,  internet sitesinde şu başlıklar altında sıralandı…

FİZİKSEL ZORBALIK: Vurmak, itmek, tükürmek, tekme atmak, saçını çekmek, çelme takmak gibi fiziksel zarar yönelik davranışları kapsar.

SOSYAL DIŞLAMA: Dedikodu yapmak, arkadaş grubundan dışlamak, yok saymak, oyuna almamak, sohbete dahil etmemek, mesaj gruplarından çıkarmak, sosyal medyada toplu olarak arkadaşlıktan çıkarmak, etkileşime girmemek gibi sosyal ilişkilere zarar vermeyi hedefleyen davranışları kapsar

SÖZEL ZORBALIK: Küfürlü konuşmak, lakap takmak, hakaret etmek, laf atmak gibi sözel saldırı davranışlarını kapsar.

ÇEVRİMİÇİ ZORBALIK: Zorbalığın dijital platform ve araçlar üzerinden gerçekleştirilen bir alt türü olan çevrimiçi zorbalık, ebeveynler ve eğitimciler için fark etmesi ve müdahale etmesi güç bir şiddet tipidir.