Uluslararası hukuku ihlal eden Ermenistan’ın başlatmış olduğu saldırılar neticesinde, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri almasının Ermeni Diasporasını harekete geçirdiğine şahitlik etmekteyiz. Ülkemizin kardeş Azerbaycan halkıyla dayanışma içerisinde olması sebebiyle Avrupa’dan Amerika’ya pek çok ülkede Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan aleyhine alenen karalama kampanyaları başlatılmıştır.

Bu durum yurtdışındaki Türk toplumları için bir tehdit oluşturmaktadır. Son olarak 3 Ekim 2020’de Kanada’da Ermeni bir grup Yunus Emre Camisine saldırdı, akabinde 4 Ekim Pazar günü Montreal’de şiddet ve nefret içerikli gösteriler düzenlendi.
Fransa’da ise Lyon Başkonsolosluğumuz ve Paris Büyükelçiliğimiz önünde gösteriler düzenleyen Franko-Ermeni taşkınlar ülkemizin milli sembolü, bayrağımızı hedef aldı. Bunun yanı sıra yine 4 Ekim Pazar günü Paris’te bulunan derneklerimiz de bu gruplar tarafından hedef alındı.

Ermeni grupların bu tarz eylemleri karşısında Fransa ve Kanada hükümetinin sessiz kalmasından dolayı yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için endişe duyuyoruz. Her fırsatta Ermenistan’a desteğini açıkça ifade eden batılı devletlerin, ülkelerindeki tüm vatandaşlarına eşit davranması gerektiğine dikkat çekmek istiyoruz.TÜGVA ailesi olarak yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı, özellikle de gençlerimizi her türlü ırkçı saldırıya ve eşitsizliğe karşı savunduğumuzu belirtmek istiyoruz.

For English