Türkiye Gençlik Vakfı Dış İlişkiler Koordinatörlüğü bir ilke imza atıyor:

Avrupalı gençler için “Yalan Haber Ve Dezenformasyona Karşı Farkındalık” projesi düzenleyerek, Avrupa’da yaşayan ve eğitim gören Türk gençleri için “Dijital Çağ’da Avrupa’daki Gençler İçin Medya Okuryazarlığı” projesini hayata geçiriyor.

Dijital Çağ olarak da adlandırılan 21. Yüzyılda, sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte güvenilir kaynaklara ulaşabilmeyi zorlaştıran bilgi bolluğu ve kirliliği ciddi bir sorun haline geldi. Bu dönemde bilhassa sosyal medya, sahte haberlerin daha hızlı yayılmasına ve geniş kitlelere ulaşmasına neden olmaktadır. Bu durum ise sosyal medyadaki dezenformasyonun daha çok artmasına ve olumsuz sonuçlar doğurmasına yol açabilmektedir.

Özellikle Batı medyasında, sık sık Türkiye ve İslam karşıtı karalama kampanyalarının yapılması neticesinde dezenformasyona karşı daha az bilinçli olan ve sosyal medyayı yoğun olarak kullanan gençleri bu konuda bilinçlendirmek çağımızın gerektirdiği ihtiyaçlardan biri haline geldi.

TÜGVA’nın, Avrupa’daki çok sayıda paydaşıyla birlikte düzenleyeceği “Dijital Çağ’da Avrupa’daki Gençler İçin Medya Okuryazarlığı ” isimli proje, Avrupa’da yaşayan Türkiye vatandaşı gençlere nasıl sorumlu medya okuyucusu ve sosyal medya kullanıcısı olunacağı konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlamaktadır. Proje çevrimiçi seminer dizisinden oluşmaktadır. Yurtdışında yaşayan ve eğitim gören 18-28 yaş arası tüm gençlerin katılabileceği seminerler 2021 yılı ocak ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Seminerler Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir.