Vakfımızın geleneksel bir organizasyonu olan Genç Türkiye Kongresi ile “Tartışmayı değil münazarayı seviyoruz” diyerek, bu sene de çok düşünüp çok konuştuk ve müzakere bildirilerimizi düzenlenen final gecesinde açıkladık.

Ülke genelinde lise öğrencileri için gerçekleşen projemize 62 ilden toplam 15.876 öğrenci katıldı. İllerde başarılı olan gruplardan 434 liseli Genç Türkiye Kongresi Finali’ne katılmak üzere İstanbul’a geldi. GTK finalistleri Bilgi Kaynaklarının Sorgulanması, Çevre ve Doğa Bilinci, Doğruluk, Popüler Kültür, Bağımlılık ve Toplumsal Rollerimiz olmak üzere 6 konu hakkında çalışma grupları oluşturarak, bildiri sonuçlarını final gecesinde açıkladı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Kampüsü’’nde düzenlenen final gecesine TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bilal Erdoğan ile Vakıf Başkanı İsmail Emanet de katıldı.

Öğrenciler sahnede bildiri sonuçlarını kendilerinden emin bir şekilde okudu. GTK’ya Çankırı’dan katılan Merve Yıldırım, Özgürlük mü Adalet mi bildirisi hakkında “Hukuk, adalete tesir etmeye çalışırken insanların özgür olduğunu varsayarak hareket eder. Eğer özgürlük ortadan kalkarsa zaten hukukun ve buna bağlı olarak adaletin meşrutiyeti de ortadan kalkar. Kısaca adalet ve özgürlüğün bir saatin üzerindeki akrep ve yelkovan misali birbirini takip edip asla ayrılamayacağıdır. Eğer adalet akrep olarak durursa özgürlük yelkovan olarak durur. Saat çarklarıyla beraber akrep ve yelkovanda durduğu için işlevsiz kalır” şeklinde iyi bir yaklaşım sundu.

GTK’ya Kırıkkale’den katılan Nurhan Gökdere, “Tıpkı insanlar gibi toplumların oluşturduğu yapılar ve devletin bir hafızası, aklı ve namusu vardır. Toplumsal değerler bu akıl, hafıza ve namusu korumak için oluşturulmuş müesseselerdir. Bu değerlerin uygulayıcısı ve muhafızları biz gençlerdir” şeklinde ifade etti.