TÜGVA gönüllümüz aynı zamanda matematik öğretmeni Abdulselam Aydın, YKS’ye bir hafta kala yapılması gerekenlerin yanı sıra sınav gecesi ve sınav anına ilişkin detayları paylaştı.

Nusaybin ilçesindeki TÜGVA gönüllümüz Aydın Öğretmen, sınava son bir hafta kala adayların çok pratik yapması gerektiğini vurgulayarak, “Sınava kısa bir süre kala adayların kaderini belirleyecek en önemli kriter, kendilerine olan güvenleri. Adaylar için başlanılan işi bitirme vakti geldiğinde tempoyu düşürmeden biraz sabretmek gerekiyor. Eksiklerin kapanması, hız kazanılması ve deneme sınavı stratejisi oluşturulması adına son günler çok büyük önem taşıyor. Adayların son düzlüğe girilen bu dönemde daha çok pratik yapmaları gerekiyor.

Sınava Bir Hafta Kala
Adayların hatırlatma kağıtlarını gözden geçirerek, çalıştıkları tanımlar, formül, madde, önemli kısa bilgiler ve ipuçlarını gözden geçirmeleri uyarısında bulunan Matematik öğretmeni Aydın, “Son hafta her gün sabah saat 10.00’da deneme sınavı çözmeye çalışın. Sınava gireceğiniz yeri mutlaka önceden görün ki sınav anında trafik yoğunluğuna yakalanmayın. Stresli ve yorucu faaliyetlerden uzak durmaya çalışın. Dinlenmeye de zaman ayırın, vücudunuzun çok yorgun olması çalışmalarınızın aksamasına sebep olacaktır” dedi.

“Sınav gecesi ders çalışmayın”
Adayların sınav gecesi yakınlarıyla moral verici konulardan konuşmasını tavsiye ederek, “Sınav gecesi moraliniz üst seviyede olsun. Ağır yemeklerden kaçının ve alışık olmadığınız yiyecekleri yemeyin. İyi vakit geçirmeye çalışın. Vaktinde yatmaya çalışın, normalden çok erken yatmayın; yatsanız da uyuyamayacağınız için daha çok gerilirsiniz. Sınava götüreceklerinizi (sınava giriş belgesi, nüfus cüzdanı vb.) hazırlayın. Kafanıza göre ilaç kullanmayın, eğer doktor kontrolünde kullanıyor iseniz saatlerini geçirmeyin. Sevdiğiniz tarzda bir film izlemek, eğlenceli bir kitap ya da dergi okumak sizi rahatlatacağı için sınav gecesi bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Ne kadar kaygılı olursanız olun, son gece sınava çalışmayın; bunun size zararı olabilir. Ilık bir duş alın, kısa bir yürüyüş yapın ve sizi kaygılandırmayacak kişilerle sohbet edin” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Sınav Sabahı
Adaylara sınav sabahı her zamankinden biraz daha erken kalkmaları bildiren Aydın, mutlaka kahvaltı yapmaları, kendilerini rahat hissedecekleri kıyafetler giymeleri, sınavla ilgili malzemelerini tekrar kontrol etmeleri ve sınav yerine bir sat kadar erken gitmeleri çağrısında bulundu.

Sınav Anı
Adaylara sınav anına ilişkin dağıtılan cevap kartındaki basılı bilgilerin kendilerine ait olup olmadığını kontrol etmeleri uyarısında bulunan Abdulselam Aydın, kodlanması ve yazılması gereken yerleri yazıp kodlamalarını hatırlattı.

“Sınavda sürekli saate bakmayın”
“Zamanı nasıl kullanacağınıza, hangi sorulardan başlayıp daha sonra hangilerini cevaplayacağınıza mutlaka önceden karar verin” diyen Aydın, “Bir soru üzerinde gereksiz zaman harcamayın. Cevabından emin olmadığınız soruları boş bırakın. Turlama tekniğini mutlaka kullanın. Cevaplama bitince son bir kontrol yapın. Sınav sorularını çözmeye alıştığınız tarzda başlayın. Sınavda zamana karşı yarıştığınızı aklınızdan çıkarmayın. Arada zamanınızı kontrol edin. Fakat her dakika da gözünüz saatte olmasın. Çözemediğiniz soruların yanına işaretler koyarak bu soruları geçin. Bu taktiği kullanmak zaman kaybetmenizi önleyecektir” şeklinde bilgi verdi.

“Soruları çözerken şıkları eleme tekniğini kullanın”
Aydın, uyarılarını şöyle sıraladı:
“Soru köklerinde verilen verilerin tümünü okuyun. Altı çizili ve olumsuz ifadelere (çıkarılamaz, söylenemez, değildir, yoktur vb.) dikkat edin. Soruların ve şıkların tamamını mutlaka okumaya çalışın, okumadan cevap vermeyin. Sözel sorular da dâhil olmak üzere bütün soruları kalem kullanarak çözün. Cevapları optiğe kodlarken alıştığınız yöntemi uygulayın. Sınavın sonunda toplu kodlama yapmayın. İşaretleme yaparken bulduğunuz doğru cevapla işaretlediğiniz cevabın aynı olmasına dikkat edin. Bu kaydırma yapmanızı önleyecektir. Seçenekleri incelerken eleme tekniğini kullanın. ’Bu değil, bu olamaz’ diyerek şıkları indirgeyin. Mutlaka kalem kullanın. Zihninizin dağılmasını önlemek amacıyla bölümler arasında kısa bir dinlenme aralığı vermeye çalışın; bu zamanınızı kaybetmenize değil dinlenmenize ve deşarj olmanıza yardımcı olacaktır.”

“Son olarak başarı kuvvetli olana gülümser, başarısızlık zayıflara çullanır” diyen Aydın, başarının gülümsemesi, başarmak için karar veren, çalışıp emek harcayan her öğrencinin kazanmasını diledi.