İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesi ve ABD’nin bu kararı tanımasına vakfımızın Yükseköğrenim Koordinatörlüğü tarafından 76 ilde organize edilen protesto gösterileri ile karara rıza göstermeyeceğimizi bildirdik.

Yüzlerce kişinin katıldığı protesto gösterisinde, “Kudüs Özgür Değilse Dünya Tutsaktır” sloganıyla meydanlarda, “Yüce bir davanın, Hz. Adem’in ve çocuklarının, Hz. İbrahim’in yurt edindiği ve ruhunu teslim ettiği toprakların başkenti olan İslam’ın ilk kıblesi Kudüs şehri oldu bittiye getirilerek, Müslüman’ın var olmadığı bir şehir haline getirilmek isteniyor. Peygamber efendimizin Miraç’a yükseldiği, Selahaddin Eyyubi’nin ‘Kudüs özgür olana dek başımdaki siyah sarığı çıkarmayacağım!’ dediği kutsal topraklardaki mazlum ve mağdur Filistinliler, Yahudi zulmüne ve işgaline direnirken TÜGVA’lı gençler olarak bu direnişe Türkiye’den ses veriyoruz” ifadelerine yer verildi.

Son olaylar hadsizliğin geldiği son noktadır

“Kudüs İslam’ın başkentidir ve böyle kalacaktır” denilerek, “Hadsizliğin, saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta olarak Siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudusümüzü işgalci İsraillilerin Siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır. Bu duruma karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu tüm dünyaya hatırlatıyoruz. İslam coğrafyası artık kendi içindeki kavgalardan, ayaklarındaki prangalardan kurtularak, Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşması için aynı çizgiye gelmelidir. Kendilerini dünyanın efendisi, dünyanın kalanını da kölesi olarak gören; kendisinden başkasına yaşam hakkı tanımayan vahşi ve saldırgan medeniyetin mensuplarına Kudüs, İslam’ın başkentidir ve İslam’ın başkenti olarak kalacaktır” şeklinde açıklama yapıldı.

Son olarak basın açıklamasında; “Tarih bize göstermiştir ki; Theodor Herzl’in rüyasıyla hareket edenler, bu çağın Selahaddin’lerini, Abdülhamidlerini hesaba katmazlarsa acı bir kâbusla uyanacaklardır.” denilerek Filistin direnişine destek verildi.