Midyat İlçe Temsilciliğimiz Acırlı köyünde atıl durumdaki köy okulunu onararak, tekstil atölyesine dönüştürüp, Türkiye’nin en büyük giyim fabrikalarından biri için üretim yapıyor.

Bölge gençleriyle yaptıkları görüşmeler neticesinde en büyük talep iş ve istihdam olunca, bu konuda sürdürebilirliği olan uzun soluklu bir çalışma yapmak istediklerini bildiren İlçe Temsilcimiz Zeki Çiçek, “5 ay önce başladığımız çalışmayı gerçekleştirebilmek için fikir aklımızda oluştuktan sonra yer arayışımız başladı. Önceden ilkokul olarak kullanılan atıl durumdaki bu binayı değerlendirmek için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük. Binanın bakım ve onarımını kendimiz yaptık. İşkur’un ve tekstilci bir arkadaşımın desteğiyle burada üretime başladık. Çok şükür az imkânla bu işi başardık” şeklinde süreci anlattı.

53 bayanın ürettiği ürünleri ünlü bir firma satın alıyor

Köyde ikamet eden 53 kadın geçmişte okudukları okulda gece gündüz çalışarak Türkiye’nin en büyük tekstil firmalarından birine pantolon ve şort dikiyor. TÜGVA Mardin temsilcisi Zeki Çiçek ve Mardinli iş adamı Adnan Cengiz’in destekleri ile kurulan mini tekstil fabrikasında kadınlar hem geçimlerini sağlıyor hem de sosyal hayata kazandırılıyor.

“Kadınların fikrini aldık”

İlçe Kadın ve Aile Koordinatörü Merve Selin Saygün proje hazırlığı öncesi saha çalışması yaptıklarını ve mahallede en çok kadınların istihdam istediklerini belirterek, “Acırlı Mahallesinde kadınların fikirlerini alarak onların ev haricinde neler yapmak istediklerini sorarak yola çıktık. Herkesten de istihdam cevabını alınca nasıl yapabiliriz diye Midyat temsilcimiz Zeki Çiçek ile beraber bu kararı aldık. Şuan kullandığımız yer, 5 yıldır kullanılmayan eski bir okul. Bütün tadilatlarını yaptıktan sonra kadınlarımızı iş hayatına kazandırdık. Kadınlarımız İŞKUR güvencesiyle çalışıyorlar” dedi.

Kadınlar sunulan imkândan mutlu

Eşinden ayrıldıktan sonra kendi ayakları üzerinde durmak zorunda olduğunu anlatan Gülten Aydoğan, “Boşanıp annemin yanına geldim. Herkese çok teşekkür ediyoruz bize böyle bir iş verdiği için. Hiç olmazsa burada kazancımızı alıp ailemize bakıyoruz. 4 tane çocuğum var. Arkadaşlarla beraber çalışıyoruz. Mutluyum” diye konuştu.

Üniversiteyi bitirdikten sonra köye döndüğünü ve bu iş sayesinde çektiği krediyi ödeyebildiğini ifade eden Filiz Ateş, “Bu benim için çok iyi oldu. Normalde ben mezun olur olmaz çalışmak istiyordum ama köyde olunca sıkıntı oluyordu. Benim için avantaj oldu. Ailem de izin verdi” ifadelerini kullandı.

Zor şartlarda yaşamını sürdürdüğünü aktaran Fatma İleri de, “Burada çalışıyorum. Oğlum askere gidecek. Hayat şartları zor başka gelirim yok” ifade etti.