Necip Fazıl KISAKÜREK “Yeni bir görüş ve duyuş mimarisinin toprak üstünde sarayını kuracak tek vasıta kitaptır” der. Biz de kendi sarayını inşa etmen için sana yardımcı olmak istiyoruz Kitap Kurdu! Tek yapman gereken ise sadece yarışmaya başvurman ve sınıf seviyene göre belirlenmiş kitapları okuman!
Bitmedi… Gençliğe harika bir dünya emanet etmekle kalmayacaksın kitap kurdu! Seni bekleyen sürprizlerimizde beraberinde gelecek 🙂

 • Kimler Katılabilir?

  Yarışma, Türkiye’deki ortaokullarda öğrenim gören tüm öğrencileri (T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okulların 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrencileri) kapsamaktadır.

 • Online Sınav Şartnamesi

  Yarışmacılar online sınava istedikleri elektronik cihazlardan bağlanarak (telefon, tablet, bilgisayar), elektrik ve internet kesintisi problemi yaşanmayacak yerlerde girebilirler. Yarışma Sınav Bilgileri, yarışmacılara e-posta, SMS veya tugva.org aracılığı ile bildirilecektir. Her hâlükârda sınav bilgileri hakkındaki gelişmeleri yarışma sitesinden takip etmek, yarışmacının sorumluluğundadır.

  • MEB bağlı ortaokullarda eğitim gören 5-6 ve 7-8. Sınıflar için Yarışma Düzenleme Kurulunca önerilen her bir kitaptan 20 soru olacak şekildetoplamda 100 soru sorulacaktır.
  • Online Sınav soruları test türündeolup 1 soru 4 çoktan seçmeli cevap şeklinde 5 parçadan oluşacaktır.
  • Yarışmacılar sınavgünü sınav saatinden 15 dakika önce sınava girecekleri elektronik cihazla bağlanarak (telefon, tablet, bilgisayar) birlikte sınav için hazır olacaklardır.
  • Sınav değerlendirmesinde “Sınav Değerlendirme Yönergesi” dikkate alınacaktır.
  • Yarışmacılar sınava TC kimlik numarası ile katılacaklardır.
  • Kayıt aşamasında TC Kimlik Numarası bilgisinin doğru girilmesi yarışmacının sorumluluğundadır. Aksi takdirde sınava girişte problem yaşanması halinde vakfımız sorumlu tutulamayacaktır.
  • Sınav esnasında meydana gelebilecek elektrik/internet kesintisi vb. problemlerden Vakfımız sorumlu değildir. Gerekli tedbirleri almak yarışmacının sorumluluğundadır.
  • Sınav tek bir kez uygulanacak olup hiçbir mazeret dolayısıyla tekrar veya telafi sınavı yapılmayacaktır.
  • Cevap anahtarları 15 iş günü içinde www.tugva.org internet sitesinden yayınlanacaktır. (Kurumun mücbir sebeplerle tarih değişikliği yapma hakkı saklıdır)
  • Katılımcılar sınava girerken yanlarında sınava gireceği elektronik araç ve gereç hariç hiçbir elektronik araç ve soru çözümünü kolaylaştıracak materyal bulundurmamalıdır.(Kitaplar, kitaplara dair bilgi içeren fazladan elektronik araçlar ve kitaptan alınmış notlar)
  • Sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartname, program, değerlendirme, ödüllendirme dâhil her türlü kural ve organizasyon değişikliklerinde Yarışma Düzenleme Kurulu yetkilidir. Yarışma Düzenleme Kurulu uygun gördüğü şartlarda yarışmanın iptaline, ertelenmesine veya bir sınav merkezinin sınavının iptaline karar verebilir.
  • Yarışmacılar, sınavdan sonra cevap anahtarının tugva.org sitesinde yayınlanmasının ardından 7 gün içerisinde sorular ile ilgili itiraz hakkına sahiptir. Sorularla ilgili itirazlar Yarışma Düzenleme Kurulunca değerlendirilerek sonucu hakkında itiraz sahibi bilgilendirilecektir.
  • Sitemizde yer alan Kitap Kurdu Şartnamemize ek olarak yayınlanmıştır.

 • Neden Online Sınav Yapıyoruz ?

  Koronavirüs salgını ile birlikte 190’dan fazla ülke tüm okullarını kapatmış ve toplamda 1 milyardan fazla öğrenci bu durumdan etkilenmiştir. Ülkemizde de okullar acil durum tedbiri nedeniyle kapatılmış ve farklı yaş gruplarına mensup pek çok öğrenci online eğitim ile tanışmıştır.

  Bizler Türkiye Gençlik Vakfı olarak bu dönemde faaliyetlere katılım sağlayan kardeşlerimizin sorumluluk bilincinin devam etmesi, eğitim ve etkinliklerden uzak kalmaması adına, dijital dönüşümü hızla gerçekleştirerek çalışmalarımıza ara vermeden online olarak devam ettik. Fark ettik ki bu süreç toplumumuzun dijital mecraları interaktif ve yaygın bir şekilde kullanılmasına vesile olmuş, faaliyetlere devam etmek isteyen öğrenci ve aileleri her yerde ve alanda bizlere ulaşmasını sağlamıştır. Online olarak yaptığımız Kitap Kurdu Yarışmamıza öğrenci ve danışman öğretmenlerden gelen binlerce başvuru bizleri ödül anlamında değişikliğe gitme kararı aldırmıştır. TÜGVA bu vesile ile gelen talepler doğrultusunda daha çok öğrenciye bu süreçte en elzem ihtiyaç haline gelen tablet hediye etme kararı almıştır.

  Sürecin en kısa sürede normale döneceğine inanıyor, sizlerle en kısa sürede tekrar bir araya gelmenin ümidini taşıyoruz.

  Sağlıkla ve huzurla.

 • Online Sınav Linki

  Online Sınav Linki için tıklayınız.

 • Yarışma Takvimi

  “Covid-19 ile mücadele kapsamında bu yıl Kitap Kurdu Yarışmasının sınavını online olarak yapacağız. Detaylı bilgi ve tarih ile ilgili sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.”

  Bizi takipte kalın.

  Twitter-Instagram-Facebook / tugvaortaokul


  İL DERECELERİNİN AÇIKLANMASI: İllerin sosyal medya hesapları takip edilmelidir.

  SONUÇLAR VE AYRINTILI BİLGİ İÇİN: www.tugva.org sitesi takip edilmelidir

  TÜRKİYE FİNALİ ÖDÜLLERİ VE SERGİSİ: İleri bir tarihte açıklanacaktır.

 • Kitaplar

  5 ve 6.sınıflar için Kitap Listesi

   

            Kitap İsmi Yazar İsmi    Yayın Evi
  1 Ali Kuşçu Ayşenur GÖNEN Erdem
  2 Barbaros Denizler Fatihi Metin ÖZDAMARLAR Eğlenceli Bilgi
  3 Dünyanın Sonundaki Saat Yunus MEŞE Rağbet
  4 Peygamberin Genç Arkadaşları-Mekke Özkan ÖZE Uğur Böceği
  5 Salyangoz Avcıları Feyza KARTOPU Cezve

  5. ve 6. Sınıf Kitapları İçin Tıklayınız.

  7 ve 8.sınıflar için Kitap Listesi

   

    Kitap İsmi Yazar İsmi Yayın Evi
  1 İçimdeki Müzik Sharon M. DRAPER Timaş
  2 Dâhiler ve Çılgın Yöntemleri Nefise ATÇAKARLAR Eğlenceli Bilgi
  3 Harita Koruyucuları-3 Mühürdar  Esra Bahadır CESAR Erdem
  4 Peygamberin Genç Arkadaşları-Medine Özkan ÖZE Uğur Böceği
  5 Çocuk Kalbi Edmondo De AMICIS Mecaz

  7. VE 8. Sınıf Kitapları İçin Tıklayınız. 

 • Başvuru Koşulları

  • Online başvuruyu yapmayan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak ve sınava giremeyeceklerdir.
  • TÜGVA internet sayfasından online başvuru yaptıktan sonra internet ortamında yapılacak sınavda başarılı olanlar yazılı sınava katılabilecektir.
  • Türkiye Gençlik Vakfı, yarışma başvuru yöntemi ve süresi, eserlerin değerlendirme şekli ve eserlerin ödüllendirilme yönteminde değişiklik yapma hakkını saklı tutmaktadır.
  • Yarışma, Türkiye’ deki ortaokullarda öğrenim gören tüm öğrencileri (T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okulların 5, 6, 7 ve 8. Sınıflarında okuyan öğrenciler) kapsamaktadır.
   Şartname için tıklayınız.

 • Sıkça Sorulan Sorular

  • Kimler başvurabilecek?

  T.C. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okulların 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrenciler yarışmaya katılabilir.

  • Yarışmaya katılım ücreti var mı?

  Yarışmaya katılım ücretsizdir.

  • Yarışma ne zaman, nerede ve nasıl yapılacak?

  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan belirlenecek olan okullara göre sınav yerleri belirlenecektir, sınav yeri ve zamanı (www.tugva.org) üzerinden duyurulacaktır.

  • Yarışmada kaç soru çıkacak ve çıkacak olan soruların dağılımı nasıl olacak?

  Her kitaptan 20 şer soru olmak üzere toplam 100 soru sorulacaktır.

  • Soruların formatı nasıl olacak?

  Sorular çoktan seçmeli olacaktır.

  • Başvuruda sorun yaşıyorum, ne yapmalıyım?

  Yarışmacılar; kitapkurdu@tugva.org mail atıp, sorunlarını iletebilirler.

  • Sınav yerimi bulmada sorun yaşıyorum veya açıklanan okul listesinde ismimi bulamıyorum kiminle irtibata geçmeliyim?

  Sorun yaşayan yarışmacılar; kitapkurdu@tugva.org ya da bulunduğunuz ilin il temsilciliğine mail atıp, sorunlarını iletebilirler.

  • Yarışma sonuçlarını nasıl öğreneceğim?

  Yarışma sonuçları; www.tugva.org üzerinden duyurulacaktır.

  • Ödüllendirme nasıl olacak ve ödüller ne zaman verilecektir?

  Türkiye geneli ödülleri, www.tugva.org adresinde sonradan duyurulacak olan yer, tarih ve saatte yapılacak ödül programında sahiplerine takdim edilecektir. Dereceye girenlerin ödül törenine katılmaları zorunludur, aksi takdirde ödül verilmeyecektir. Ödül törenine dair konaklama ve yol ücretleri öğrenci ailelerine aittir. İl geneli ödülleri Türkiye Gençlik Vakfı İl temsilcilikleri tarafından belirlenen tarihler içerisinde kazananlara takdim edilecektir. (İl ödüllerinin verilmesi TÜGVA İl temsilciliklerinin inisiyatifindedir.)Dereceye giren yarışmacılara telefonla bilgilendirme yapılacaktır. Aynı zamanda yarışmacılar da sonuçları takip etmekle yükümlüdür. (Kayıt aşamasında telefon bilgisinin doğru girilmesi yarışmacının sorumluluğundadır. Aksi takdirde ödüllerden hak iddia edemeyeceklerdir.)*Türkiye Finalinde Öğrenciye verilecek olan ödüller ekte belirtildiği gibidir.

   


  • Sınav sonuçlarına göre yapılacak sıralamada, puan eşitliği durumunda yaşı küçük olan (gün-ay-yıl) derecelendirmede öne geçer, yaşı da aynı olduğu takdirde kura ile çekiliş yapılır.
   Ödül alma sıralamasında birden fazla aynı puanı alan yarışmacı olursa ne olacak?
  KİTAP KURDU ÖDÜLLERİ
  5-6. sınıflar 7-8. sınıflar
  Öğrenci Danışman Öğrenci Danışman
  1.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 1.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  2.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 2.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  3.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 3.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  4.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 4.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  5.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 5.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  6.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 6.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  7.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 7.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  8.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 8.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  9.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 9.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  10.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 10.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  11.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 11.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  12.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 12.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  13.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 13.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  14.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 14.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  15.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 15.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  16.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 16.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  17.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 17.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  18.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 18.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  19.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 19.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  20.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki 20.ödülü Tablet 200 ₺ Hediye Çeki
  21.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 21.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  22.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 22.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  23.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 23.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  24.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 24.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  25.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 25.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  26.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 26.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  27.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 27.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  28.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 28.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  29.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 29.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  30.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 30.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  31.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 31.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  32.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 32.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  33.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 33.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  34.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 34.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00
  35.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00 35.ödülü 100 ₺ Hediye Çeki ₺0,00

  Danışman ödülünde danışmanlığını yaptığı en az 5 öğrencinin yazılı sınava girme şartı aranır. Birden fazla dereceye giren öğrencisinin olması durumunda yalnızca en üst ödülü alır.

   

 • Başvuru

  BAŞVURULAR SONA ERMİŞTİR.

 • Sorular

  Sorular yayınlanmıştır.

  5 ve 6 sınıf soruları için tıklayınız.

  7 ve 8 sınıf soruları için tıklayınız

 • Cevap Anahtarı

  Cevap anahtarı açıklanmıştır.

  5 ve 6 sınıf cevap anahtarı için tıklayınız.

  7 ve 8 sınıf cevap anahtarı için tıklayınız