Fransa gün geçtikçe otoriter hale gelen, ifade özgürlüklerinin kısıtlandığı, ırkçılığın ve İslam karşıtlığının çok ciddi boyutlara yükseldiği endişe verici bir ülke haline geliyor.

4 Kasım 2020’de Fransa’nın Albertville şehrinde yaşayan 10 yaşındaki 3’ü Türk, 1’i Mağrip kökenli 4 çocuk, okullarında Hz. Muhammed’e ( Sav ) hakaret içeren karikatürler hakkındaki bir tartışmada, karikatürleri desteklemediğini belirtti.

Bunun üzerine 5 Kasım Perşembe günü sabah saat 07.00’de polis tarafından uzun namlulu silahlarla evleri basılan 4 çocuk karakola götürülerek 11 saat boyunca teröre destek suçlaması ile sorgulandı. Evlerde arama yapan polis, “radikalcilik” ile bağlantı tespit edebilmek için  duvarlardaki süslemelerin ve kitapların bile resimlerini çekti.

Peygamberimize  hakaret edilen karikatürlerin ifade özgürlüğü olarak tanımlandığı Fransa’da, bu karikatürleri desteklemediğini ifade eden çocuklar ve aileleri “terörist” muamelesine maruz kalıyor.

Her fırsatta ifade özgürlüğünden bahseden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Politico Europe dergisi ve Financial Times gazetesinde kendisinin İslam karşıtı tutumunu eleştiren iki yazıyı yayından kaldırtıyor, Fransa eğitim bakanı Jean-Michel Blanquer,  bir dergide kendisi hakkında yapılan karikatürleri yayından kaldırtıyor ama konu Müslümanlar’a hakaret olunca ifade özgürlüğüne sığınılıyor.

Bm Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin16. Maddesinde “Hiçbir çocuğun özel yaşantısına, aile, konut ve iletişimine keyfi ya da haksız bir biçimde müdahale yapılamayacağı gibi, onur ve itibarına da haksız olarak saldırılamaz. Çocuğun bu tür müdahale ve saldırılara karşı yasa tarafından korunmaya hakkı vardır.” ifadesi yer almaktadır. Özrü kabahatinden büyük bir açıklama yapan Fransız İçişleri Bakanlığı’nın “orantısız güç kullanılmadı,Ceza Muhakemeleri Kanunu uygulandı” sözleri çocuklara güç kullanıldığının itirafıdır.

Türkiye Gençlik Vakfı olarak Fransa’nın Müslüman toplumlarına karşı; eşitlik, kardeşlik ve özgürlük değerleriyle bağdaşmayan bu iki yüzlü tutumunu yakinen takip ediyor ve bu tür olayların hukuk kuralları çerçevesinde hesabının sorulması için Türkiye’nin gençliği olarak elimizden gelen gayreti göstereceğimizi belirtiyoruz.

For English

Pour Francaise