Günümüz dünyasında bireysel olarak, topluma gerek duymadan bir hayat sürmek neredeyse imkansızdır. Her bir insan, bir toplumun parçasıdır. Bir toplumda yaşayan insanlar ne kadar mutlu ve tatmin olursa, ister istemez bunun yansımaları oplumun bütününde de kendini gösterecektir. London School of Economics’te görev yapan araştırmacılar, Amerikalı bireylerle gerçekleştirdikleri bir çalışmada bir gönüllü çalışma ile mutluluk oranını araştırdılar. Bu çalışma sonunda, kişilerin daha fazla gönüllü çalışmalarda bulundukça kendilerini daha mutlu hissettikleri ortaya çıkmıştır. Hiç gönüllü çalışmada yer almayan kişilerle orantılandığında, ayda 1 kez gönüllü çalışmada bulunanların %7, 2-4 haftada bir gönüllü çalışanların %12 oranında çok daha mutlu hissettikleri belirlenmiştir. Her hafta çalışanların ise %16 oranında daha mutlu hissettikleri ortaya konmuştur. Araştırmacılar, bu mutluluk hissiyatının 20.000 Amerikan dolarına karşı, 75.000-100.000 dolar gelir sağlama duygusuyla eşdeğer olduğunu belirtmiştir. Buradan anlaşılmaktadır ki bir toplumda gönüllü çalışmalar, sosyal sorumluluk projeleri ne kadar artarsa toplumsal dayanışma da o kadar artacaktır. Bu bağlamda toplumsal dayanışmayı artırmak, gençlerin gönüllü bir şekilde sosyal sorumluluk faaliyetlerine katılımını sağlayarak toplumsal sorunlara ve zorluklara duyarlı bireyler haline gelmelerini teşvik etmek için bu projeyi gerçekleştirmek istiyoruz.

 • Program İçeriği

  1-“Tebessüm kartları” ile insanlara tebessüm ettirilecek. Üzerinde gülen bir yüz ve ile insanların yanına gidilecek ve bu kartlarla fotoğraf çektirmeleri istenecektir. Görevdeki amaç hızla akan dünyada insanların yüzündeki bir tebessüme sebep olmaktır.

  2-Çocuklar için Mutlu Kutuların dağıtımı. Yardıma muhtaç ailelere yardım yapılırken çoğu zaman çocuklar unutulmaktadır. Bu görevde gençlerin amacı yoksul ailelerdeki çocukları sevindirerek onlara unutulmadıklarını hatırlatmaktır. Görevde yapılması gereken ise içerisinde boya kalemleri, defter, oyuncak ve şekerlemelerden oluşan bir paket hazırlamak ve ihtiyaç sahibi çocuklara hediye etmektir.

  3-Öğretelim Öğrenelim Bu görevde gençlerin iletişim ve sunum becerilerini geliştirmek için onlardan bulundukları ilçelerdeki TÜGVA temsilcilikleriyle iletişime geçmeleri ve orada bulunan ortaokul, lise öğrencilerini kapsayan bir program oluşturmaları istenecektir. Gençler bu görevde ortaokul öğrencilerine hikaye anlatabilir, sağlıklı beslenme, teknoloji bağımlılığı, ders çalışma yöntemleri hakkında seminer verebilirler. Tercih dönemindeki liseli öğrencilere kendi bölümlerini anlatarak üniversite ve bölüm seçimlerinde yardımcı olabilirler.

  4-Ziyaret (Huzurevi, onkoloji bölümünde yatan çocukları ziyaret vb.) Gençler bu görevde toplumumuzda önemli bir yeri olan fakat dezavantajlı grupta yer aldıkları için zorluklar yaşayan insanları ziyaret edecek, onlarla sohbet edip vakit geçirecek, dertlerini dinleyecek ve empati yapma yetilerini geliştireceklerdir. Gençlerden istenilen huzurevi, engelli merkezi, hastaneler vb. yerlere gitmeleri ve oraların sakinleriyle vakit geçirmeleridir.

  5-Topluma hizmet uygulaması (Cami temizleme, fidan dikme, okulun bahçesindeki çöpleri toplama vb.) Gençler bu görevde topluma fayda sağlayacak işler yaparak çevremizi güzelleştirmeye çalışacaklardır. Çevrelerindeki bir camiye giderek içerisini temizleyebilirler, fidan dikebilirler, okul bahçesindeki çöpleri toplayabilirler.

  6-Öğrenciler edindikleri deneyimle kendi iyilik projelerini oluşturacaktır.

 • Program Takvimi

  1.hafta: “Tebessüm kartları” ile insanlara tebessüm ettirilecek.

  2.hafta: Çocuklar için Mutlu Kutuların dağıtımı.

  3.hafta: Öğretelim Öğrenelim

  4.hafta: Ziyaret (Huzurevi, onkoloji bölümünde yatan çocukları ziyaret vb.)

  5.hafta: Topluma hizmet uygulaması (Cami temizleme, fidan dikme, okulun bahçesindeki çöpleri toplama vb.)

  6.hafta: Öğrenciler edindikleri deneyimle kendi iyilik projelerini oluşturacaktır.

 • Katılım şartları

  Katılımcılar 4’erli grup oluşturacaklar ve 6 hafta boyunca, her haftanın belirlenen görevi yapılacaktır. Gruplar her yaptığı haftalık görevi fotoğraflar aracılığı ile oluşturulacak olan sosyal medya medya hesaplarından paylaşılacaktır.

 • Başvuru Linki

  Başvuru için tıklayınız.