TÜGVA Genel Merkezimiz Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın teşrifiyle açıldı. Cumhurbaşkanımız, TÜGVA Genel Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Gençlik, geleceğimizdir, istikbalimizin teminatıdır; çok daha güçlü, çok daha müreffeh bir Türkiye’nin garantisidir. Gençliğini ihmal eden geleceğini de tehlikeye atıyor demektir. Öyle ki gençliğine değer vermeyen, gençlerine ihtimam göstermeyen bir devletin ayakta kalması mümkün değildir” diyerek gençliğe verdiği değeri bir kez daha vurguladı.

Değerli davetlilerin katılımıyla 21 Ekim Pazar günü TÜGVA Genel Merkezimizin resmi açılışı gerçekleşti. Açılışa Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İstanbul Valimiz Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’ın yanı sıra TÜGVA Yönetim Kurulumuz ve il başkanlarımız katıldı.

“Herkesi Kucaklayan Bir Anlayışla Çalışmalarımıza Hız Kesmeden Devam Edeceğiz”

Açılış konuşmasını yapan TÜGVA Başkanımız İsmail Emanet “Çalışmalarımızı ahlaklı, liyakatli ve vatansever bir gençliğin yetişmesine vesile olmak için maneviyat, sanat ve fikir planında yoğunlaştırmış bulunmaktayız. Yaftalayan değil, herkesi kucaklayan; engel çıkaran değil, sorunları çözen; karamsarlığa sevk eden değil, umut aşılayan bir anlayışla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu doğrultuda, mademki ben varım Türkiye de vardır diyerek kendimizi Türkiye’nin ayrılmaz bir parçası olarak görüp; Ayyıldızlı bayrağımızın yıldızı olmaya gönüllü olduk” ifadelerini kullandı.

Açılışı yapılan binanın nezih kıraathanesi, konferans salonları, spor alanları, oyun alanları, derslikleri ve atölyeleriyle kadim Selçuklu mimarisinden esinlenerek gençliğin cazibe merkezi olması gayesiyle inşa edildiğini belirten Başkanımız Emanet “Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in ifadesiyle “Zaman bendedir ve mekân bana emanettir” şuuruyla bu mekânda yaptıklarımız kadar, eksik bırakılan ve boşa geçirilen vakitlerden de Allah (cc) katında mes’ul olduğumuz düşüncesiyle hareket edeceğiz. Türkiye Gençliğine her daim en iyi şekilde hizmet etmek ve ulaşılmadık genç bırakmamak için canla başla çalışacağız” diye konuştu.

“TÜGVA Genel Merkez Binası, Diğer Vakıf ve Dernekler İçin Bir Model Teşkil Edecek”

Genel merkez binasının müştemilatı ve mimarisiyle vakfın misyonuna yakışır bir nitelikte olduğunu ve amacı gençlere hizmet olan diğer vakıf ve dernekler için bir model teşkil ettiğini belirten Cumhurbaşkanımız Erdoğan da, vakıf yönetimine geleceğe damga vuracak hayırlı hizmetler yapması temennisinde bulundu.

Mekânların ancak bünyesinde çalışan insanlarla şeref ve ruh kazanacağını ifade eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Bu bina eşyalarla değil, ortaokul çağından üniversiteye kadar farklı yaş gruplarındaki gençlerimizin heyecanıyla, samimiyetiyle dolduğu zaman gerçek fonksiyonunu icra edecektir” dedi.

“TÜGVA’nın Katettiği Mesafe Çok Önemli Bir Başarı”

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, genel merkez binasının her şeyden önce çalışmalar ve gayretlerle anlamını bulacağını dile getirerek, “Bu bina eşyalarla değil, ortaokul çağından üniversiteye kadar farklı yaş gruplarındaki gençlerimizin heyecanı ve samimiyetiyle olduğu zaman gerçek fonksiyonunu icra edecektir. Burası ancak gençler benim vakfım, benim yuvam, benim okulum diyerek sahiplendiği zaman gerçek bir merkeze dönüşecektir” ifadelerini kullandı.

TÜGVA Genel Merkezi’ni, etrafındaki diğer binalardan ayırıcı vasfının, her gün dolup taşan gençler olması gerektiğine işaret eden Erdoğan, bu konuda TÜGVA yönetimine güvendiğini, TÜGVA’ya gönül veren herkesin de meseleye bu şekilde baktığına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, kuruluşundan bu yana 4 yıl gibi kısa bir süre geçen TÜGVA’nın katettiği mesafeyi çok önemli bir başarı olarak gördüğünü aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

TÜGVA’nın, 81 ilin tamamında ve 404 ilçede örgütlenmesini tamamlayarak, faaliyetleriyle ülke genelinde 4,5 milyonu aşkın gence ulaştığına işaret eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan, doluluk oranı yüzde 90’a ulaşan 58 yurtta 7 bin 500 civarında öğrenciye barınma imkânı sunduğunu, eğitim programları ve öğrencilerin yurt dışı tecrübesi kazanmasına yönelik önemli projelere imza attığını söyledi.

“On binlerce genç için ikinci bir okul”

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, TÜGVA’nın gençlere sadece barınma imkanı sunmakla kalmayıp, aynı zamanda yaşları, eğitim seviyeleri birbirinden farklı on binlerce genç için ikinci bir okul ve ikinci bir üniversite olduğunu belirterek, bu çatı altında gençlerin hem kendilerini geliştirdiğini hem de milli ve manevi değerlerle ziynetlendiğini söyledi.

Yurtlarda kalan, bu çatının gençlere kazandırmak istediği prensipleri özümseyen, buranın imkanlarını en güzel şekilde değerlendiren gençleri birer “TÜGVA mezunu” olarak gördüğünü ifade eden Erdoğan, “İnşallah eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkemizin ve dünyanın değişik bölgelerinde hayatlarını devam ettirecek TÜGVA mezunlarının, vakfımızı ve misyonunu çok daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum.” dedi.

“Gençliğini İhmal Eden, Geleceğini De Tehlikeye Atıyor Demektir”

“Gençlik, geleceğimizdir, istikbalimizin teminatıdır; çok daha güçlü, çok daha müreffeh bir Türkiye’nin garantisidir” diyen Cumhurbaşkanımız Erdoğan, gençliğini ihmal edenlerin geleceğini de tehlikeye atacaklarına dikkat çekerek, “Öyle ki gençliğine değer vermeyen, gençlerine ihtimam göstermeyen bir devletin ayakta kalması mümkün değildir. Bu anlayışla son 16 yıldır gençlerimize sahip çıkmanın, onları her açıdan en güzel şekilde yetiştirmenin mücadelesini veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanımızın konuşmalarının ardından davetlilerle birlikte vakfımızın açılış kurdelesi kesildi. Dualar eşliğinde kesilen kurdele sonrası Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve davetliler, TÜGVA Kıraathane ve İcathane’yi ziyaret ederek, vakfın etkinlikleri hakkında bilgi aldı.