Liseliler, hangi mesleğe daha yatkın olduğunuzu bilmiyor musunuz? Gelin biz size söyleyelim. Meslek seçiminde artık sana yol gösterecek, kendini tanımanı sağlayacak bir rehberin var. FiT Testi aracılığıyla hangi mesleğe daha yatkın olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsin.

 • Kimler Katılabilir?

  Türkiye’ deki bütün lise öğrencileri katılım sağlayabilir.

 • Neden FİT ?

  FiT Testi (Temel İlgi Testi): Kişilik faktörleri ile mesleki ilgi alanı ve beklentiyi buluşturan, yöneliminizi keşfedebileceğiniz ilk mesleki analiz testidir.

  Öğrencilik hayatında meslek seçimi aslında bir kimlik belirleme aşamasıdır. Başarılı bir seçim yapabilmek içinse önce kişinin kendini tanıması ve yeteneklerinin, ilgilerinin farkında olması gerekir.

  Karakter özelliklerinin ve ilgi alanlarının detaylıca ele alınıp incelenmesi gereken bu kendini tanıma döneminde belirli testler uygulanır. Bir ya da en fazla iki özelliği aynı anda değerlendirebilen basit psikometrik ölçüm araçları çoğu zaman yetersizdir.

  Bu yüzden doğru meslek tercihi yapabilmek adına FiT mesleki analiz testi, insanların kişilikleri, ilgileri, yetenekleri ve beklentilerinin bir mesleğe ait özellikler ile ne ölçüde uyum gösterdiğini belirler. Öğrencilerin doğru bir şekilde kendilerini tanıması, doğru meslek seçimi yapmasını da sağlayacaktır. Bu durum mesleki analiz testlerinin değer ve önemini arttırmaktadır.

  FiT Testi öğrencinin kişilik özelliklerini, mesleki ilgi alanlarını, yeteneklerini ve mesleki beklentilerini analiz eder. Seçenekler içerisinden kendisine uygun alanları ve meslekleri ortaya çıkarır. Böylece;

  – Elde edilen envanter neticesinde öğrencinin en güçlü ve en az güçlü kişilik özelliklerini belirlenir.

  – Öğrencinin bir meslekten beklentilerini ve o mesleği yapmak istemesinin önemli sebeplerini ortaya koyar.

  – Sorulara verilen cevapları baz alarak; öğrencinin mesleki ilgi alanlarına ve kişilik özelliklerine uygun meslek sıralamasını sunar.

  Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) Lise olarak ücretli uygulanan bu testi ücretsiz sunuyoruz.

  Siz de FİT ile mesleki yönelim ve eğilimlerinizi keşfedebilirsiniz.

 • Başvuru Linki

  Başvuru için tıklayınız.