Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in “Kim benim hadislerimden 40 tanesini öğrenip, başkasına da öğretirse; Allah, onu kıyamet gününde âlimlerle diriltsin.” Hadis-i Şerif’i çerçevesinde düzenlediğimiz bu yarışmada, 40 hadis arasından seçtiğin bir hadisi en güzel şekilde resmetmeni amaçlıyoruz. Bunun için 40 hadis arasından kendine en uygun bulduğun hadisi seçmeli ve onu iyi şekilde kağıda dökmelisin.

Bu yarışma sonunda kazanımın sadece ödül olmayacak, okumuş olduğun hadisleri öğrenerek, onun üzerine detaylı düşünüp, hayatına uygulama imkânı da bulmuş olacaksın.

Yarışma, Türkiye’ deki ortaokullarda öğrenim gören tüm öğrencileri [T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okulların 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrencileri] kapsamaktadır.

Duyuru ( Milli Eğitim Bakanlığı, İnternet, Medya, Sivil Toplum Kuruluşları vs.):10 ŞUBAT 2017
Son Başvuru: 21 NİSAN 2017
İl Derecelerinin Açıklanması: 20-26 MAYIS 2017 tarihleri arasında illerde düzenlenen ödül törenlerine dereceye giren eserler açıklanacaktır.
Türkiye Finali Ödülleri ve Sergisi: 3-8 TEMMUZ tarihleri arasında  düzenlenecek ödül töreni ve sergisinde dereceye giren eserler açıklanacaktır.

Sonuçlar ve ayrıntılı bilgi için illerin sosyal medya hesapları takip edilmelidir.

İndirmek için tıklayınız.

1- Yarışmaya ortaokul öğrencileri, büyüklüğü en az A4 ölçülerinde kağıtlara yapılmış resimler ile katılabilir.
2- Resimler resim kâğıdı boyutundaki bir mukavva karton üzerine yapıştırılacak ve resimlerin yıpranmaması için iki mukavva karton arasında gönderilecektir.
3- Yarışmaya her öğrenci en fazla 3 çalışma ile katılacaktır.
4- Yarışmaya katılacak öğrenciler başvuru için TÜGVA web sitesindeki (www.tugva.org) başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra yarışmacının eseri, posta veya kargo yolu ile TÜGVA Genel Merkezi’ne gönderilmelidir. (Adres: Merkezefendi Mahallesi Mevlana Caddesi No: 140/A Toya Plaza Kat:1 Zeytinburnu / İSTANBUL)
5- Yarışmacıya ait olan resmin ön yüzünde hiçbir bilgi bulunmayacaktır. Resmin arka yüzünün sağ üst bölümünde ise öğrencinin adı-soyadı, katıldığı il, öğrenim gördüğü okul adı ve çizdiği hadis yazılacaktır.

Yarışma şartnamesini indirmek için tıklayınız.

1-Yarışma ile ilgili duyuruları nereden takip edebilirim?

“TÜGVA Ortaokul” ve “Çizimlerle 40 Hadis Yarışması” hakkında son haber ve duyuruları TÜGVA web sitemizden (www.tugva.org) veya TÜGVA sosyal medya  hesaplarımızdan öğrenebilirsin.

 TÜGVA Ortaokul: @tugvaortaokul             TÜGVA Genel Merkez: @tugvaTR          

2-Yarışmaya başvuru süreci nasıl işleyecek?

Eserin Hazırlanması

Yarışmaya ortaokul öğrencileri, büyüklüğü en az A4 ölçülerinde kağıtlara yapılmış resimler ile katılabilir. Yarışmacıya ait olan resmin ön yüzünde hiçbir bilgi bulunmayacaktır. Resmin arka yüzünün sağ üst bölümünde ise öğrencinin adı-soyadı, katıldığı il, öğrenim gördüğü okul adı ve çizdiği hadis yazılacaktır. Yarışmaya her öğrenci en fazla 3 çalışma ile katılacaktır.

Başvurunun İlk Adımı: İnternet Üzerinden Başvuru

Yarışmaya katılacak öğrenciler başvuru için TÜGVA web sitesindeki (www.tugva.org) Çizimlerle 40 Hadis başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formunda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri Yarışmacının “Hadis” kısmından resmettiği hadisi seçeneklerden seçmesidir. Bir diğer husus ise formdaki “Çizdiğiniz Hadis Fotoğrafını Ekle” bölümünde yarışmacının resmettiği eserin bir telefon veya kamera yardımıyla (çizim net gözükecek şekilde) fotoğrafını çekerek siteye yüklemesidir. Formdaki bilgileri eksik-yanlış olan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Son adım: Eserin Kargolanması

Eserini bitirip internet üzerinden de başvurusunu tamamlamış olan yarışmacı hazırladığı eseri (kargoda herhangi bir zarar görmemesi amacıyla) iki karton-mukavva arasına yerleştirip TÜGVA Genel Merkez’e göndermelidir. Danışman hocalar bitirilen ve internet başvuruları tamamlanmış eserleri toplayarak eserlerin kargoyla gönderimlerini (başvuru tarihini geçirmemek kaydıyla) toplu olarak yapabilirler.

(Adres: Merkezefendi Mahallesi Mevlana Caddesi No: 140/A Toya Plaza Kat:1 Zeytinburnu / İSTANBUL)

3-Başvurunun az olduğu iller neler yapacaklar?

İllerden 20’den az başvuru gelmesi durumunda; başvuru durumuna göre Değerlendirme ve Ödül Törenleri birleştirilip bölgesel olarak gerçekleştirilecektir. Başvuruların sona ermesinin ardından başvuruların durumu nedeniyle birleştirilmiş olan illerin isimleri sitemizden duyurulacaktır.

4-Çizilen hadislerin değerlendirilmesi nasıl olacak?

İl Bazlı Değerlendirmeler

İllerden Genel Merkezimize gönderilen başvurular değerlendirilip sıhhatli bir ön eleme yapıldıktan sonra İl Temsilciliklerine gönderilecektir. İl Temsilcilikleri, kendilerine gönderilen eserler arasından İl derecelerini belirleyeceklerdir.
Türkiye Geneli Değerlendirmeler

İl derecelerinin ardından her ilin 1.’si Türkiye Geneli Değerlendirme’ye hak kazanacaklardır. Türkiye Finalinde yer alacak eserler ilerleyen tarihlerde açıklanacak olan jüri heyeti tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

5-Ödüller neler?

İl Bazlı Ödüller                         Türkiye Finali

1-   Tam Altın                                  1.   7.000 TL

2-   Yarım Altın                                2.   5.000 TL

3-   Çeyrek Altın                              3.   3.000 TL


6-
Ödüllerin Takdimi

İl dereceleri İl Temsilciliklerimiz tarafından verilecek olup Türkiye Finali Ödülleri ise Genel Merkezimiz tarafından takdim edilecektir. Ödüller belirlenen tarihlerde gerçekleştirilecek Ödül törenleriyle takdim edilecektir.  İl ödül törenlerinin yer-zaman bilgileri ilerleyen tarihlerde İl Temsilciliklerimiz tarafından verilecektir.

7-Sergi

Türkiye finalinin ardından İllerde yarışmaya katılan eserlerin sergileri açılacaktır. Sergiler ile ilgili detaylı bilgi ilerleyen zamanlarda verilecektir.