TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI FETHİN 568. YIL DÖNÜMÜNDE FETHİN SEMBOLÜ AYASOFYA CAMİİ’NDE

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İstanbul’un Fethi’nin 568. yıl dönümü dolayısıyla, Ayasofya Camii’nde kılınan sabah namazının ardından, Fatih Sultan Mehmet’i yad etti.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İstanbul’daki 39 ilçe temsilciliği ve gençlerin katılımıyla “41. Sabah Namazı Buluşması” programını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde gerçekleştirdi. Kılınan sabah namazının ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi önünde İstanbul’un Fethi’nin 568. yıl dönümü için basın bildirisi okudu. Türkiye Gençlik Vakfı tarafından gerçekleştirilen programa Ak parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe katılım sağladı.

Okunan bildiride “Ya Konstantiniye beni alacak ya ben Konstantiniye’yi” diyerek ufkunu ve inancını henüz 21 yaşında tüm dünyaya duyuran; 52 gün süren kuşatma ve mücadele sonunda gemileri karadan yürüterek Roma’nın son toprağına giren ve Konstantiniye’yi İslam’ın kalbi yapan o komutanı anıyor ve fethin 568. yılını kutluyoruz” denildi ve mehter takımının okuduğu fetih marşları ile İstanbul’un fethi kutlandı.

AYASOFYA CAMİİ FETHİN SEMBOLÜDÜR

Bildiride yer alan “Fethin üçüncü gününe tekabül eden cuma günü Fatih Sultan Mehmet, ilk cuma namazında Ayasofya için ganimet olarak “Kılıç hakkım” demiştir. 86 yıl sonra yeniden ezanların yükseldiği ve yeniden başların secdeye indiği Ayasofya Camii’ni bugün de TÜGVA ve tüm Müslüman gençler fethin ruhu ve canlı tanığı olarak görmektedir. Biz var oldukça Ayasofya Camii, Ayasofya Camii var oldukça İstanbul İslam’ın kalbi olarak kalacaktır. Ayasofya Camii kılıç hakkıdır, bizim kılıçlarımız da fikirlerimizdir” ifadesiyle; Ayasofya Camii’nin İstanbul fethinin en önemli sembolü olduğu vurgulandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ayasofya’nın dirilişi Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne kavuşmasının habercisidir” sözü hatırlatılarak “Bu anlayışla, özgür Ayasofya Camii’nden, siyonizmin işgali altındaki ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı selamlıyoruz. Ayasofya mücadelemizin zaferle sonuçlandığı gibi, Allah (c.c.) bize Aksa’mızın özgürlük mücadelesindeki zaferini göstersin” sözleriyle Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara da bir kez daha destek mesajı verildi.